Nie wyglądają zbyt przyjaźnie, a ich widok powoduje zwykle nieprzyjemne odczucia. Są jednak częstymi gośćmi w polskich domach. Wyjaśniamy, czy srebrzyki stwarzają zagrożenie dla człowieka; dlaczego wybierają nasze łazienki i jak pozbyć się ich w naturalny sposób.
Dlaczego wybierają nasze mieszkania?
Pochodzące z tropikalnych rejonów świata rybiki cukrowe, zwane również srebrzykami, upodobały sobie miejsca zacienione, ciepłe o wysokiej wilgotności powietrza. Stąd najczęściej mieszkają w naszych łazienkach i ujawniają się zwykle nocą lub wczesnym rankiem. Okazuje się, że choć nie wyglądają zbyt zachęcająco, w żaden sposób nie zagrażają człowiekowi, ponieważ nie przenoszą bakterii ani chorób. Ponadto uwielbiają glukozę, dlatego chętnie pomogą w uprzątnięciu drobinek papieru toaletowego. Żywią się również innymi, mniejszymi od siebie owadami, których z pewnością nie chcielibyśmy spotkać przy okazji kąpieli.
Są naturalne sposoby na ich wytępienie
Pomimo braku szkodliwości, a nawet pożytku płynącego z obecności rybików, większość z nas nie jest zadowolona z obecności niechcianych gości. Podstawowym warunkiem ich wytępienia jest dbałość o prawidłową wentylację zawilgoconych pomieszczeń. Jeśli ten sposób okaże się niewystarczający, warto regularnie przecierać podłogę wodą z dodatkiem soku z cytrynu lub olejku lawendowego, ponieważ srebrzyki nie radzą sobie z intensywnymi zapachami, dlatego zwykle po prostu go unikają. Nie bez znaczenia jest również utrzymanie czystości, ponieważ oprócz glukozy owady te chętnie żywią się również martwym naskórkiem, resztkami roślinnymi i spożywczymi, cukrem i pleśnią. Ważne jest zatem dokładne usuwanie zabrudzeń ze wszystkich zakamarków pomieszczenia, w którym rybiki występują.