Z badań wynika, że ponad połowa pasażerów (60%) korzysta z pociągów KW w celu dojazdu do szkoły i do pracy.
- Trzeba także podkreślić, że wzrasta liczba osób podróżujących w celach wypoczynkowych (z 4% do 14%). Jest to zasługą zwiększenia popularności turystyki kolejowej, którą intensywnie promujemy. Zarówno cykl Wakacje z Kolejami Wielkopolskimi, jak i rozbudowanie naszej strony internetowej w zakresie turystyki pieszej i rowerowej procentuje wzrostem zainteresowania aktywnego spędzania czasu w regionie - czytamy w raporcie.
Niemal połowa pasażerów dociera na dworzec pieszo, ale zwiększa się liczba tych, którzy dojeżdżają na stację rowerem, tak jest m.in. w Pile. Dla podróżujących pilan najważniejszym elementem rozkładu jazdy jest częstotliwość połączeń. W drugiej kolejności czas przejazdu oraz bliska lokalizacja stacji.
Ponadto pasażerowie coraz częściej kupują bilety za pomocą aplikacji. Ten rodzaj usługi jest szczególnie popularny m.in. na odcinku Poznań – Piła.
Badani wysoko też ocenili szybkość podróżowania pociągami Kolei Wielkopolskich w porównaniu z podróżą samochodem, czy autobusem.
- Zauważamy również krytyczne głosy naszych podróżnych. Mierzymy się z tym, że najsłabiej ocenianym elementem przez podróżnych jest dostosowanie rozkładu jazdy do oczekiwań. Na większości z badanych odcinków linii, zapytani o opinię na temat obecnego rozkładu jazdy, podróżni najczęściej wystawiają ocenę dostateczną. Ma to zapewne związek z wieloma utrudnieniami w postaci realizowanych prac modernizacyjnych przez zarządcę infrastruktury oraz ograniczeniami w kursowaniu pociągów w okresie pandemii - kończy się raport.
Komentarze
Zobacz także