Powstanie Wielkopolskie w TV ASTA

27.12.2021   Autor: Redakcja
2039---187
Jak co roku, tak i tym razem w Narodowym Dniu Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, specjalną ramówkę przygotowała TV ASTA. Przedstawimy Wam najważniejsze wydarzenia i postacie związane z powstaniem w naszym regionie. Poniżej godzinowa rozpiska poszczególnych programów. Wszystko będzie można również obejrzeć bezpłatnie w Internecie na stronie tvasta.pl 

Godz. 16:45 - "Tajemnice Piły. Bitwa o Wysoką"
Wysoka to miejscowość najbardziej wysunięta na północ podczas walk powstańczych. Podczas dwóch bitew, stoczonych 5 i 9 stycznia 1919 roku, zginęło pięciu powstańców. Dla uczczenia ich pamięci w 1928 roku postawiono pomnik na Placu Wolności w Wysokiej. 

Godz. 17:00 - "Tajemnice Piły. Rada Ludowa w Pile"
Rozwój sytuacji międzynarodowej pod koniec I wojny światowej oraz dążenia niepodległościowe Polaków spowodowały powstawanie organizacji patriotycznych zwanych Radami Ludowymi. Taka powstała również w Pile. Jej kierownictwo pod przewodnictwem ks. Zygmunta Dykierta oraz działaczy Teofila Drozdowskiego, Józefa Budnowskiego czy Aleksandra Banacha zabiegało o powrót Piły do odradzającego się państwa polskiego. 

Godz. 17:15 - "Tajemnice Piły. Teofil Drozdowski"
Pilski restaurator oraz sekretarz Rady Ludowej w Pile to jedna z najbarwniejszych postaci początku XX wieku. Teofil Drozdowski zabiegał o przywrócenie Piły w granice państwa polskiego, pomagał jeńcom z obozu jenieckiego, a także wsławić się wywieszeniem polskiej flagi na swojej posesji w czasie świąt Bożego Narodzenia 1918 roku. Gdy flagę mu skradziono, skwitował to na swój sposób, iż pewnie złodziej chciałby przywitać wojska gen Hallera wkraczające do Piły i wyzwalające ją spod zaborów. 

Godz. 18:00 - "Informacje"
W głównym wydaniu serwisu informacyjnego TV ASTA opowiemy o nowym święcie państwowym: Narodowym Dniu Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Gościem Otwartej Anteny, zaraz po części informacyjnej, będzie historyk i starszy kustosz Muzeum Okręgowego w Pile - Marek Fijałkowski.  
Godz. 18:25 - "Powstanie Wielkopolskie. Most na Noteci"
Pierwszy fabularyzowany dokument trylogii powstańczej wyprodukowanej przez TV ASTA. Film opowiada o brawurowej akcji grupki powstańców pod wodzą ppor. Maksymiliana Bartcha, która podstępem zdobyła most na Noteci pod Białośliwiem. 

Godz. 19:05 - "Tajemnice Piły. Bitwa o most w Białośliwiu"
Aby uzupełnić wiedzę o zdobyciu mostu pod Białośliwiem przygotowaliśmy film dokumentalny, w którym historycy przedstawią zasadnicze fakty związane z brawurową akcją ppor. Bartscha. 

Godz. 19:20 - "Powstanie Wielkopolskie. Czarnków odzyskany"
Drugi z fabularyzowanych dokumentów powstańczej trylogii. Tym razem film opowiada o losach czarnkowskich powstańców, którzy walczyli o swoje miasto oraz ogromnej roli jaką w tych walkach odegrali kuzyni por. Zdzisław Orłowski oraz Włodzimierz Raczyński.

Godz. 20:15 - Tajemnice historii. Zdzichu Polska będzie!"
Film dokumentalny opowiadający por. Zdzisława Orłowskiego jednego z bohaterów walk powstańczych o Czarnków. 

Godz. 20:40 - "Powstanie Wielkopolskie. Bitwa o Chodzież"
Ostatnia część z trylogii powstańczej. Film opowiada losy największej bitwy powstania w północnej Wielkopolsce. Dzięki aktywności miejscowych działaczy z ks. Ignacym Czechowskim i Stanisławem Miedzińskim na czele oraz żołnierskich bojach powstańców dowodzonych przez por. Włodzimierza Kowalskiego miasto stało się na powrót polskie. W rolę porucznika Kowalskiego wcielił się znakomity aktor teatralny i filmowy Robert Gulaczyk.

Godz. 21:30 -  "Tajemnice Piły. Bitwa o Chodzież"
Największa bitwa północnego frontu Powstania Wielkopolskiego widziana oczami historyków.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group