Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego

28.12.2021   Autor: Mateusz Manthai
1947---156
Pierwszy raz w historii celebrowany jako święto narodowe. Ten niepodległościowy zryw Polaków doprowadził do wyzwolenia spod władzy niemieckiej niemal całej Wielkopolski.  

Powstanie wybuchło 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu. Polacy domagali się powrotu do macierzy ziemi Wielkopolskiej, która znajdowała się pod zaborem niemieckim. Na północy powstańcy toczyli ciężkie walki m.in. w Czarnkowie i Chodzieży.  

– Powstanie Wielkopolskie było wielkim zrywem przygotowywanym na niektórych terenach przez 140 lat, a więc precyzyjnie przygotowanym. Przede wszystkim było to powstanie zwycięskie i to wielkie powstanie zwycięskie - tłumaczy Roman Grewling, historyk. 

Niemal dwa miesiące krwawych walk, zakończyło podpisanie rozejmu w Trewirze 16 lutego 1919 roku. Niemcy mieli zaprzestać prowokacji względem Polaków. Wyznaczono linię demarkacyjną, potwierdzoną rok później Traktatem Wersalskim. Dzięki temu wiele miejscowości znalazło się w granicach odrodzonego państwa polskiego. Mimo, że od tamtych wydarzeń minęły 103 lata, pamięć o powstańcach, w wielu wielkopolskich domach wciąż jest żywa.  

– Żołnierze poświęcili swoje życie. Oni się poświęcili dla nas. Teraz w Radwankach będzie odsłonięty nowy pomnik. Tam z tego co pamiętam zginęło 3 żołnierzy - mówią mieszkańcy powiatu chodzieskiego. 



W tym roku rocznica powstania świętowana jest nie tylko w Wielkopolsce, ale także w całym kraju. Wszystko za sprawą mieszkańców regionu. Ponad 8 tysięcy wielkopolan wnioskowało, aby zwycięski zryw z 1918 roku uznać świętem narodowym. Deklaracje poparcia składali mieszkańcy, samorządy i szkoły.  
– Pomysł był taki, że chcemy święta, że chcemy uhonorować Powstańców, ale niekoniecznie chcemy dnia wolnego. Będziemy po raz pierwszy obchodzili to święto w sposób inny, bardziej uroczysty. Wszystkie miasta w Wielkopolsce przygotowują się do specjalnych obchodów - mówi Jacek Gursz, prezes Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski, burmistrz Chodzieży. 

23 listopada w Poznaniu prezydent Andrzej Duda podpisał długo wyczekiwaną ustawę o ustanowieniu Powstania Wielkopolskiego świętem narodowym. Wszystko po to, aby pamięć o tych wydarzeniach pozostała wiecznie żywa oraz...  

– Żeby wiedza o zwycięskim Powstaniu Wielkopolskim trafiała do wszystkich w Polsce, żeby też znalazła bardzo ważne miejsce w podręcznikach szkolnych, żeby o Powstaniu Wielkopolskim Polacy uczyli się naprawdę w szerszym zakresie niż do tej pory - zapewnia Michał Zieliński, wojewoda wielkopolski. 
  
Jak co roku, tak i tym razem w Narodowym Dniu Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, specjalną ramówkę przygotowała TV ASTA.  

– Przygotowaliśmy dla państwa praktycznie wszystkie nasze produkcje filmowe dotyczące Powstania Wielkopolskiego, mianowicie trzy nasze filmy, trylogia powstańcza: Powstanie Wielkopolskie. Most na Noteci, Powstanie Wielkopolskie. Czarnków odzyskany, a także Powstanie Wielkopolskie. Bitwa o Chodzież - mówi Paweł Różycki, dyrektor programowy TV ASTA. 

Telewizja ASTA wyemitowała kilka odcinków Tajemnic Piły i Tajemnic Historii opisujących m.in. walki o Wysoką i losy kobiet w zwycięskim Powstaniu.  

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group