W tegorocznym Salonie weźmie udział rekordowa liczba artystów – 42. Gościem specjalnym będzie Joanna Imielska, która przygotowała artystyczną niespodziankę. Artystka od 1989 roku pracuje na poznańskim Uniwersytecie Artystycznym, prowadzi pracownię rysunku na Wydziale Edukacji Artystycznej i Kuratorstwa. W 2013 roku uzyskała tytuł profesora zwyczajnego. Zajmuje się rysunkiem i malarstwem. W sierpniu Joanna Imielska prezentowała w Galerii BWA w Pile wystawę „Dotknij wiatru, dotknij wody” – cykl podróżny. – Są miejsca, do których wielokrotnie powracam. Miastem moich powrotów jest między innymi czeska Ostrawa, Nowy Jork, Miedzianka na Dolnym Śląsku – wymieniała. W wyeksponowanych pracach utrwaliła także klimat Gór Harzu, Szanghaju, Pekinu i Serbii. Ostatnio do listy „miast powrotów” artystka dopisała także Piłę. I to z pracami poświęconymi naszemu miastu przyjedzie na 45. Salon Piski ART. 2021.
- Miniony rok pomimo początkowego locdownu i późniejszych obostrzeń obfitował w wiele interesujących wydarzeń w Biurze Wystaw Artystycznych. Szeroko otworzyliśmy drzwi Galerii młodemu pokoleniu artystów i odbiorców sztuki. Otwierając w marcu Galerię Debiutów nawet nie przeczuwaliśmy do jakiego stopnia okaże się ona potrzebna i jak bardzo wniesie ożywczy powiew w naszą przestrzeń. Debiuty Marty Zatylny, Olimpii Kogut, Karoliny Somorawskiej i Ori Gawrońskiej otworzyły nowy rozdział w 45-letniej historii BWA. Oto młode artystki mogą współistnieć w prestiżowej Galerii Sztuki Współczesnej obok sław i uznanych mistrzów, czego jakże symbolicznym wyrazem była wystawa Karoliny Smorawskiej prezentowana obok wystaw Franciszka Starowieyskiego, a następnie Henryka Cześnika – mówi dyrektor BWA Edmund Wolski.
Wszystkie artystki, które debiutowały w minionym roku w Galerii Debiutów BWA, biorą udział w 45. Salonie Pilskim. - Miniony rok to także interesujące wystawy w dużej Galerii, w tym ciesząca się rekordowym zainteresowaniem ekspozycja Teatru Rysowania „Czekając na Ocaliciela” Franciszka Starowieyskiego. Zainteresowanie, jakie wzbudzają, to dowód na to, że dobrze zaprezentowana i spopularyzowana jako ważne wydarzenia (bo takimi rzeczywiście były!) sztuka potrafi poruszyć, zainteresować i skłonić do przeróżnych refleksji. Jestem przekonany, że nie inaczej będzie podczas 45. Salonu Pilskiego. Różnorodność prezentowanych na nim prac – stylistyczna, tematyczna i artystyczna – to gwarancja, że na tej wystawie każdy znajdzie coś dla siebie. I nie do przecenienia jest swoista konfrontacja międzypokoleniowa – dodaje dyrektor BWA.
Podczas wernisażu z minirecitalem fortepianowym wystąpi Piotr Grelowski.
Wernisaż 45. Przeglądu Twórczości Artystów Środowiska Pilskiego Salon Pilski Art. 2021 odbędzie się w piątek, 7 stycznia 2022 r. o godz. 19.00. Ze względu na sytuację epidemiczną i wprowadzone obostrzenia na wejście na wernisaż w tym dniu będą obowiązywały zapisy. W poniedziałek, 3 stycznia, BWA zamieści informację o liczbie wolnych miejsc. – Poprosimy o kontakt z nami osoby chętne, by w wydarzeniu uczestniczyć. Prosimy śledzić nasze wpisy, tu na Faccebooku, oraz na stronie www.galeriebwa.pila.pl. - czytamy w komunikacie BWA. Wydarzenie będzie również transmitowane online na profilu facebookowym FB/Biuro Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych w Pile.
Od 10 stycznia galeria zaprasza do indywidualnego zwiedzania ekspozycji: od pon. do pt.: w godz. 9.00-15.00, w środy: 9.00-19.00).
Honorowy Patronat nad wydarzeniem objął Starosta Pilski Eligiusz Komarowski.
opr. i fot. BWA w Pile
Komentarze
Zobacz także