Centrum Usług Społecznych to pilotażowy program Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. 40 gmin w kraju dostało możliwość stworzenia instytucji działającej na rzecz lokalnego środowiska. CUS powstał także w Czarnkowie. Realizuje zadania dawnego Ośrodka Pomocy Społecznej i nowe, wynikające z potrzeb mieszkańców gminy.
– W ramach Centrum Usług Społecznych realizujemy usługi społeczne, które są dedykowane dla seniorów, które są dedykowane dla rodzin, dla mam z dziećmi do 5 roku życia, dla rodzin, które potrzebują wsparcia onkologicznego - mówi Monika Piotrowska, zastępca wójta gminy Czarnków.
W ramach Centrum Usług Społecznych uruchomiono 2 kluby seniora. Pierwszy – mobilny, który działa poza granicami Czarnkowa. Drugi – stacjonarny, działający w mieście. W ofercie CUS są także zajęcia dla matek z dziećmi. Kobiety mogą odprężyć się podczas ćwiczeń relaksacyjnych, a dzieci rzucić się w wir zabawy.
Specjaliści udzielają darmowych porad psychologicznych i logopedycznych. Koordynatorzy zapraszają także na zajęcia folklorystyczne, warsztaty fotograficzne i kulinarne. Te odbywają się w Centrum Integracji Społecznej w Gębiczynie.
– Przychodzą tutaj specyficzni ludzie, którzy są zagrożeni wykluczeniem społecznym. Oni mają tu uczyć się nowych zawodów, przygotowywać się do innych prac, nie tylko w fabrykach, ale i w ogrodzie, pracy z końmi - wyjaśnia Ryszard Banachowicz, instruktor Centrum Integracji Społecznej w Gębiczynie.
Projekt Centrum Usług Społecznych będzie realizowany przez trzy lata. Gmina otrzymała na ten cel 3 miliony złotych z Europejskiego Funduszu Społecznego.