Trwają szczepienia przeciwko HPV dla dziewczynek z Piły

18.02.2022   Autor: Artur Maras
1266---
Trwają szczepienia przeciwko HPV dla dziewczynek uczęszczających do pilskich szkół podstawowych. Bezpłatnie może się jeszcze zaszczepić niemal 900 nastolatek z roczników 2007, 2008 i 2009. Jak przekonują medycy - podanie preparatu to - jak dotąd - najskuteczniejsza profilaktyka raka szyjki macicy. 

- Tak to wygląda, to jest ampułkostrzykawka - pokazuje pediatra zawarty w niej preparat najnowszej generacji, może w przyszłości uratować życie wielu kobiet. Jego podanie ma bowiem chronić przed zachorowaniem na nowotwory wywoływane przez wirusa brodawczaka ludzkiego, czyli HPV.   
 
- W ponad 99 proc. nowotworu raka szyjki macicy wykrywa się wcześniejsze zakażenie brodawczakiem ludzkim, więc zaszczepienie przeciwko szczepionką, która jest niezwykle skuteczna, może spowodować to, że nie będzie zagrożenia chorobą nowotworową - wyjaśnia lek. med. Adam Gronowski, pediatra. 
 
 Dotyczy to także raka odbytu i krtani. Piła przeznaczyła na program profilaktyczny niemal milion złotych. Jest on dedykowany dla dziewczynek uczęszczających do pilskich szkół podstawowych z roczników 2007, 2008, 2009.  


 
- Do tej pory mamy zaszczepionych 350 dziewczynek. Cały program do końca 2022 roku szacunkowo obejmuje około 1200 dziewczynek - mówi Mariola Chełminiak, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Społecznych UM Piły. 
 
Czyli jeszcze niemal 900 pilskich nastolatek może skorzystać z tych bezpłatnych i dobrowolnych szczepień. Wiek jest tu ważny, bo aby były jak najbardziej skuteczne, najlepiej wykonać je przed rozpoczęciem współżycia, czyli przed potencjalnym zakażeniem. 
 
- Jest to szczęście, że medycyna znalazła sposób na wczesne reagowanie, na to, aby uniknąć ryzyka. Dzisiaj mając tę świadomość, że mamy taką szanse a nie zawsze medycyna znajduje takie sposoby, powinniśmy być na to wyczuleni i reagować właśnie teraz - mówi Beata Dudzińska, zastępca prezydenta Piły. 
 
Rocznie w Polsce z powodu raka szyjki macicy umiera przedwcześnie blisko 2 tysiące Polek. To najwyższy odsetek umieralności na ten typ nowotworu w Europie. 
 
- Coraz częściej ginekolodzy przysyłają pacjentki, które są zakażone, aby je zaszczepić, ponieważ zmniejsza to przebieg choroby, ale dodatkowo w ostatnim czasie również onkolodzy zaczęli stosować szczepienie już w przebiegu choroby nowotworowej, żeby ograniczyć inwazyjność wirusa - tłumaczy pediatra.  
 
W Pile program profilaktyki przeciwko HPV, prowadzi przychodnia przy ul. Lotniczej. Na szczepienie zapisać się można poprzez... 
 
- Stronę internetową medico.pila.pl gdzie również można po naszej akceptacji zarejestrować się online. Dwa telefony komórkowe, które udostępniliśmy tylko pod ten program. Główny to jest 507 792 812 - informuje Damian Bogusławski, koordynator szczepień w przychodni Medico. 
 
Można także przyjść bezpośrednio do przychodni.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group