Jednak agregat trzeba umiejętnie odpalać. Źle użytkowany może być bardzo niebezpieczny. Jak prawidłowo używać agregat informują na swoim Facebooku strażacy z OSP Augustowo-Głubczyn:
- Bardzo dokładnie przeczytaj instrukcję zanim przystąpisz do użytkowania generatora. Zaniechanie tej czynności może być powodem poważnych obrażeń lub uszkodzenia generatora.
- Spaliny zawierają trujący TLENEK WĘGLA – bezwonny, bezbarwny gaz.
- Nigdy nie uruchamiaj generatora w zamkniętych pomieszczeniach.
- Podczas pracy silnika tłumik nagrzewa się do bardzo wysokiej temperatury i pozostaje gorący przez jakiś czas po zakończeniu pracy. - Uważaj, aby nie dotykać tłumika dopóki jest gorący. Aby uniknąć oparzeń, zwróć szczególną uwagę na znaki ostrzegawcze umieszczone na agregacie.
- Przed umieszczeniem generatora w zamkniętym pomieszczeniu pozwól silnikowi wystygnąć.
- Benzyna jest wysoce łatwopalna , a w pewnych warunkach wybuchowa.
- Uzupełniaj paliwo tylko w dobrze wentylowanych miejscach, przy wyłączonym silniku. Nie pal i nie dopuszczaj otwartego ognia lub źródła iskier w pobliżu miejsca tankowania paliwa lub jego przechowywania.
- Nie przepełniaj zbiornika paliwa (paliwo nie powinno znajdować się szyjce wlewu paliwa).
- Po zatankowaniu upewnij się, że korek wlewu został dokładnie zakręcony.
- Zwróć szczególną uwagę na to, aby nie rozlać paliwa podczas jego uzupełniania. Rozlane paliwo lub jego opary mogą się zapalić. Jeśli doszło do rozlania paliwa, upewnij się, że dokładnie wytarłeś rozlaną benzynę, zanim uruchomisz silnik.
- Unikaj kontaktu paliwa ze skórą oraz nie wdychaj jego oparów.
PRZECHOWUJ PALIWO POZA ZASIEGIEM DZIECI !!!
Przed uruchomieniem generatora zawsze przeprowadź kontrolę jego stanu technicznego, aby zapobiec wypadkowi lub uszkodzeniu sprzętu.
• W trakcie pracy agregat powinien być ustawiony co najmniej 1 m od ściany budynku lub innych urządzeń.
• Generator powinien pracować na poziomym podłożu. Jeśli urządzenie jest przechylone, może to spowodować wycieki lub rozlanie paliwa.
• Upewnij się, że wiesz, jak szybko zatrzymać generator i jak obsługiwać wszystkie elementy
sterowania i regulacji. Nigdy nie pozwalaj komukolwiek używać generatora, jeśli nie zapoznał się z jego instrukcją obsługi.
• Nie pozwalaj dzieciom, ani zwierzętom zbliżać się do pracującego generatora.
• Nie dotykaj wirujących części pracującego generatora.
• Agregat jest potencjalnym źródłem spowodowania porażenia prądem, jeśli jest niewłaściwie użytkowany, nie dotykaj urządzenia mokrymi rękami.
• Nie używaj generatora, gdy pada na niego deszcz lub śnieg oraz nie pozwól mu zamoknąć.
Ogranicz czas pracy agregatu przy obciążeniu maksymalnym do 30 min - sprawdź moc maksymalną na tabliczce znamionowej lub w instrukcji obsługi agregatu.
W warunkach pracy ciągłej nie przekraczaj mocy znamionowej - sprawdź na tabliczce znamionowej lub w instrukcji obsługi agregatu.
• Za każdym razem należy uwzględnić CAŁKOWITE zapotrzebowanie na moc WSZYSTKICH ODBIORNIKÓW łącznie. Zsumuj moc urządzeń którą zamierzasz podłączyć do agregatu i porównaj to do mocy agregatu.
• Sprawdź moc twojego agregatu , np. agregat trójfazowy – „siłowy” o mocy 10 kVA (moc pozorna) daje użytkownikowi do wykorzystania 8 kW mocy czynnej. Elementem łączącym stosunek mocy czynnej wyrażonej w kW do mocy pozornej (kVA) jest współczynnik mocy określany na tabliczce znamionowej jak cos fi. W agregatach z trójfazową prądnicą prądu przemiennego wynosi zazwyczaj 0,8 lub 1 dla prądnicy jednofazowej.
• Większość odbiorników elektrycznych w momencie rozruchu pobiera więcej prądu, niż wynosi ich znamionowy pobór mocy.
• Nie przekraczaj maksymalnego natężenia prądu w każdym z gniazdek.
• Nie podłączaj agregatu do domowej sieci energetycznej. Może to spowodować uszkodzenie generatora lub odbiorników do niej podłączonych.
Upewnij się, że wszystkie odbiorniki są sprawne przed podłączeniem ich do generatora. Jeśli odbiorniki zaczynają nienormalnie pracować, obniża się ich wydajność lub nagle zatrzymują się, natychmiast wyłącz zapłon silnika. Następnie odłącz odbiorniki i zbadaj przyczynę ich nieprawidłowego działania.
Nie wprowadzaj przeróbek technicznych w agregacie i nie wykorzystuj go do celów, do których nie został zaprojektowany.
• Nie podłączaj dodatkowych przedłużeń do rury wydechowej.
• Jeżeli konieczne jest wykorzystanie kabla przedłużającego, używaj wyłącznie elastycznego,
dobrze osłoniętego gumą kabla (zgodnego z normą IEC 245 lub równoważnego).
• Ogranicz długość kabla przedłużającego do 60m dla kabla o powierzchni przekroju
poprzecznego 1,5 mm2 i do 100m dla kabla o przekroju 2,5 mm2. Zbyt długie przedłużacze obniżają moc użytkową poprzez powstały w nich opór elektryczny.
• Agregat powinien stać z dala od innych kabli i przewodów elektrycznych takich jak linie
przemysłowe.
Podłączenie agregatu jako źródła zasilania awaryjnego do instalacji elektrycznej budynku powinno być przeprowadzone przez uprawnionego elektryka i musi być zgodne z obowiązującym lokalnym prawem i przepisami elektrycznymi.
Niewłaściwe podłączenie generatora do instalacji elektrycznej budynku może spowodować zwrotne przepięcie z siecią. Może to spowodować poważne porażenie prądem, (a nawet śmierć) ludzi pracujących na linii przesyłowej lub mających z nią kontakt podczas przerwy w dopływie prądu oraz w przypadku przywrócenia zasilania w sieci, spowodować wybuch generatora, pożar lub płomień w instalacji elektrycznej budynku.
Podczas transportowania agregatu:
• Nie przepełniaj zbiornika paliwa.
• Nie włączaj agregatu podczas transportu na samochodzie. Aby rozpocząć pracę z agregatem, najpierw zdejmij go z samochodu i ustaw w dobrze wentylowanym miejscu.
• Umieszczając agregat na samochodzie unikaj miejsc intensywnie nasłonecznionych. Jeżeli agregat będzie stał wewnątrz samochodu przez wiele godzin, wysoka temperatura może spowodować parowanie benzyny, co może być przyczyną eksplozji.
• Nie przewoź agregatu po trudnej, mocno wyboistej drodze przez dłuższy czas. Jeżeli zajdzie konieczność transportu agregatu samochodem po takiej drodze, najpierw należy spuścić paliwo.
Benzyna jest wysoce łatwopalna i w pewnych warunkach wybuchowa. W trakcie spuszczania paliwa zapewnij odpowiednią wentylację , po uprzednim wyłączeniu silnika agregatu! Nie pal, trzymaj z daleka źródła otwartego ognia i iskier w trakcie tych czynności.
Jeśli brakuje nam wiedzy na temat agregatu albo nie chcemy poświęcać czasu na wertowanie fachowej literatury czy instrukcji obsługi, warto przed wypożyczeniem czy kupnem sprzętu skonsultować się pracownikami sklepu lub wypożyczalni, którzy chętnie udzielą nam wskazówek na ten temat.
fot. Pixabay
Komentarze
Zobacz także