W siedzibie dawnego Inwest-Parku przy ul. Dąbrowskiego od środy uchodźcom wydawane są najpotrzebniejsze rzeczy. Po pomoc przyjść może każdy Ukrainiec.
Dary pochodzą od pilan. Wiele rzeczy trafia także do Banku Żywności, który koordynuje miejskie zbiórki. Potrzeba jednak wolontariuszy do segregowania i rozdzielania tego co przynoszą mieszkańcy. Bank Żywności utworzył także specjalne subkonto, na które przelewać można pieniądze na pomoc Ukraińcom.
- Którzy napłyną tutaj do Piły albo są z nami jako związani i potrzebują pomocy na Ukrainie. Potrzebne są pieniądze i na transport i dokupienie tego co konieczne, być może nawet na jakąś socjalną pomoc - wyjaśnia Mieczysław Augustyn, prezes Banku Żywności w Pile
Dla tych którzy z różnych względów przelewu zrobić nie mogą, ale mają gotówkę, z pomocą przychodzi Regionalne Centrum Kultury. Puszka, do której zbierane są pieniądze na pomoc dla Ukrainy stoi przy kasie RCK-u. Dary z kolei przynosić można do większości przedszkoli, szkół podstawowych i średnich w samej Pile i na terenie powiatu pilskiego, a także na uczelnie czy do parafii. Wszystkie aktualne informacje o tym jak, gdzie i komu można pomóc, dostępne są m. in. na dwóch grupach na Facebooku.
- Piła dla Ukrainy to jest grupa założona przez miasto a z kolei Pilanie Ukrainie to jest inicjatywa obywatelska, założona przez pilan, bardzo dobrze prowadzona - mówi Beata Dudzinska, zastępca prezydenta Piły
A także na stronach urzędu miasta czy starostwa powiatowego. Miasto wydaje uchodźcom bezpłatne karty miejskie upoważniające do korzystania z komunikacji autobusowej. Prezydent przypomina jednocześnie o konieczności rejestracji w punktach recepcyjnych.
- Jak państwo nawet kogoś zabieracie, koniecznie musicie przejechać przez ten punkt, a potem kierować się zgodnie ze wskazaniami. Tylko w ten sposób będzie można uzyskać długofalową pomoc państwa i samorządu - tłumaczy Piotr Głowski, prezydent Piły
Uchodźcom pomaga także Starostwo Powiatowe w Pile. W porozumieniu z jedną z firm w Kijaszkowie powstała baza dla obywateli Ukrainy uciekających przed wojną. Schronienie znajdzie tam ponad 100 osób.
- Jako powiat pilski zorganizowaliśmy w tej chwili około 120 miejsc w miejscowości Kijaszkowo dla pracowników i obywateli Ukrainy. Te osoby już się tam wprowadzają. Dwa, trzy dni trwała adaptacja tego pomieszczenia - mówi Eligiusz Komarowski, starosta pilski
W starostwie uruchomiono punkt informacyjny w języku ukraińskim. Można tam otrzymać pomoc w tłumaczeniu dokumentów, obsłudze spraw urzędowych czy uzyskać informacje na temat działań pomocowych. Punkt czynny jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 15.00. Więcej informacji można uzyskać pod numerem telefonu 67 211 61 14.