- Ta data nie jest przypadkowa. 24 marca 1944 roku Niemcy zamordowali rodzinę Ulmów. Józefa Ulmę, jego żonę Wiktorię będącą w ciąży, sześcioro ich dzieci oraz ośmioro ukrywanych przez nich Żydów. Dzisiejszy spektakl jest wyjątkowy, on nabiera szczególnego znaczenia w kontekście obecnej sytuacji w Ukrainie i pomocy jaką Polacy niosą swoim sąsiadom ze wschodniej granicy - tłumaczy Magdalena Gleba, Instytut Pamięci Narodowej w Warszawie.
Piła jest trzecim miejscem w kraju, gdzie był prezentowany spektakl, a w nim wiersze poetów takich jak Konstanty Ildefons Gałczyński, Antoni Słonimski, Leopold Staff czy Julian Tuwim, a całość została uświetniona muzyką napisaną na kwartet wokalny i zespół instrumentalny nawiązujący do przedwojennych tradycji muzycznych.
“Sprawiedliwi” to opowieść o Polakach, którzy narażając swoje życie i swoich rodzin pomagali Żydom. W widowisku zaprezentowane zostały sylwetki kilku Sprawiedliwych wśród Narodów Świata oraz historie osób przez nich ocalonych. 24 marca prezydent RP Andrzej Duda ustanowił Dniem Pamięci Polaków ratujących Żydów.