Co z Krajowym Planem Odbudowy?

05.04.2022   Autor: Artur Maras
---74

Opozycja przekonuje, że miliardy euro dla Polski leżą na tacy. Wystarczy tylko po nie sięgnąć, czyli w praktyce przestrzegać konstytucji. Premier Mateusz Morawiecki odpowiada z kolei, że Polska jest suwerennym krajem, który ma swoje zasady. Czy i kiedy dojdzie do porozumienia w tej kwestii?  
 

Pandemia oraz wojna w Ukrainie widocznie wpłynęła na polską gospodarkę. Inflacja w marcu osiągnęła dwucyfrowy wynik dochodząc niemal do 11%. Prognozy nie są optymistyczne.  
 

- Samorządy alarmują, w tym m. in. Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolskich, które napisało petycję do pana premiera, że nie są w stanie realizować inwestycji, a to jest zagrożenie dla przedsiębiorstw z branży budowlanej, zwłaszcza tych, które zatrudniają do 49 osób, z których to 1/3 spodziewa się niestety bankructwa w tym roku - mówi Maria Małgorzata Janyska, posłanka na Sejm RP, PO 

A to tylko jeden z przykładów. Ratunkiem dla polskiej gospodarki mogłyby być miliardy z Unii na odbudowę europejskich gospodarek po pandemii w ramach Krajowych Planów Odbudowy. Polska przedstawiła swój plan przed rokiem, jednak dotąd nie został on zaakceptowany przez Komisję Europejską. Kością niezgody są kwestie dotyczące praworządności, w tym wprowadzone przez rządzących zmiany w polskim sądownictwie. 

- Działanie absolutnie skandaliczne. Moglibyśmy mieć pretensje, gdyby właśnie gdzieś w Unii Europejskiej, gdzieś w Komisji Europejskiej, w Parlamencie Europejskim były budowane jakieś bariery, ale nie, tam mówią: tu są pieniądze, weźcie sobie te pieniądze. Tylko przestrzegajcie własnej, nie cudzej, własnej, polskiej konstytucji. Nic więcej - oburza się Adam Szejnfeld, senator RP, PO

W ramach Krajowego Planu Odbudowy do Polski trafić ma aż 36 mld euro (24 mld w ramach grantów i 11,5 mld w formie pożyczki). Komisja Europejska oczekuje jednak konkretnych ustaw i rozwiązań w spornych kwestiach. 

- Sejm będzie debatował nad trzema projektami ustawy, tak żeby pewne zmiany w sądownictwie w Polsce dokonać, ale myślę, że słowo praworządność jest słowem, które może dotyczyć wszystkich dziedzin życia w poszczególnych państwach i w ślad za tym można cały czas stopować środki, które powinny trafić do Polski - tłumaczy Krzysztof Czarnecki, poseł na Sejm RP, PiS 

Jak długo potrwają spory pomiędzy rządząca Polską koalicją a Komisja Europejską nie wiadomo. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że Polska jest suwerennym krajem, który ma swoje zasady. Premier liczy zarazem na to, że do porozumienia w tej sprawie dojdzie w kwietniu lub na początku maja.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group