Jak dużo wody należy pić?
Czy inne napoje nawadniają nasze ciało?
Dostarczanie organizmowi płynów jest kluczowym elementem funkcjonowania naszego organizmu. Nasze ciało w około 60% składa się z wody, a sama tkanka mięśniowa zawiera jej aż 75%.
Woda odpowiada za transport substancji odżywczych do każdej komórki naszego ciała, pobudza pracę jelit, uczestniczy w detoksykacji organizmu, odpowiada za regulację temperatury ciała, a także stanowi ochronę przed uszkodzeniem organów wewnętrznych. Dlatego każdego dnia musimy dbać o odpowiednią ilość wypijanej wody.
O jakiej ilości mówimy?
Według norm opracowanych przez Instytut Żywności i Żywienia dla dorosłych kobiet będzie to około 2l, a dla dorosłych mężczyzn około 2,5 l wody dziennie.
Warto przy tym pamiętać, że w zależności od stanu fizjologicznego organizmu zapotrzebowanie na wodę będzie inne, np. podczas gorączki, przy wzroście temperatury ciała o 1 stopień, zapotrzebowanie na wodę wzrośnie o 10%.
Oprócz wody mineralnej na dobre nawodnienie organizmu wpływa także picie:
- mleka odtłuszczonego,
- soku pomarańczowego,
- herbaty.
W przypadku wody gazowanej czy kawy, badania wykazały, że mają mniejsze właściwości nawadniające niż woda niegazowana, ale w dalszym ciągu nawadniają nasze ciało. Nie możemy zapominać także o produktach takich jak warzywa i owoce, które w swoim składzie zawierają spore ilości płynów, np. ogórki, seler naciowy, kapusta, pomidory, cukinia, rzodkiewka czy arbuz i melon (wszystkie zawierają ponad 90% wody).
POLSKIE CENTRA DIETETYCZNE PROJEKT ZDROWIE
ul. Kusocińskiego 26/4L
64-920 Piła
Tel. +48 605-308-500
www.facebook.com/ProjektZdrowiePila
https://pila.projektzdrowie.info/
e mail: pila@projektzdrowie.info
Zobacz także