To już ostatni dzwonek na powtórki przed egzaminem...
- Na lekcji polskiego powtarzamy wszystkie lektury obowiązkowe i nie będę miał z żadną problemu, bo każdą przeczytałem. Najgorzej z matematyki. Będę polegać na wiedzy, którą mam i która szlifuję przez te 8 lat i będzie co będzie - mówią uczniowie.
Z wiedzy tej uczniowie sprawdzą się przez najbliższe trzy dni. We wtorek o 9 egzamin z języka polskiego. W środę z matematyki. Ostatni dzień, czyli czwartek - to język obcy. W pilskich podstawówkach trwają ostatnie przygotowania do egzaminacyjnego maratonu.
- Nie piszemy wszyscy w jednej wielkiej sali gimnastycznej. Stąd musimy poczekać na koniec lekcji. Wtedy stoły, rozstawienie, zegary, wszystko trzeba sprawdzić, aby działało i jutro było jak najlepiej - zapewnia Dorota Gulińska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 5 w Pile.
Z tym nie powinno być problemu. Szkoły mają to już dobrze przećwiczone. Egzamin ósmoklasisty w takiej formule organizują po raz czwarty.
- One się niewiele zmieniły od zeszłego roku. Trochę rzeczy związanych z kodowaniem czy naklejkami, natomiast reszta jest bez zmian. Nie mamy też restrykcji związanych z wejściem na egzamin oraz opuszczeniem szkoły po egzaminie - mówi Marcin Borowicz, dyrektor SP nr 12 w Pile.
Co wymusiły wcześniej pandemiczne obostrzenia. W Pile do egzaminu ósmoklasisty podejdzie 956 osób. 18 z nich to ukraińscy uchodźcy, którzy tak jak Nicole z mamą, po agresji wojsk rosyjskich musieli opuścić swój kraj. Choć Nicole coraz lepiej zna język polski, to nadal wiele słów czy zwrotów jest dla niej niezrozumiałych.
- Kiedy jakiś dzieciak do mnie mówi szybko to często nie rozumiem. Na lekcjach pan, pani nauczyciele mówią dla mnie jasno i rozumiem - mówi Nicole Kovbasiuk, uczennica SP 5 w Pile.
Dlatego też Centralna Komisja Edukacyjna przygotowała dla ukraińskich uczniów pewne ułatwienia.
- Na każdym z tych trzech egzaminów. Na pierwszym z języka polskiego mają wydłużony czas pracy z 120 tradycyjnych do 210 minut. Konieczność obecności w czasie tego egzaminu tłumacza oraz osoby wspierającej w postaci pedagoga czy psychologa. Niektóre z treści zadań mogą być przetłumaczone - wyjaśnia Sebastian Dzikowski, dyrektor Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu UM w Pile.
Podejście do egzaminu ósmoklasisty jest obowiązkowe, aby mógł on ukończyć szkołę podstawową. Im lepiej zdany egzamin tym łatwiej będzie dostać się do wymarzonej szkoły średniej. Wyniki uczniowie poznają 1 lipca.