Specjalne ankiety muszą wypełnić właściciele domów i zarządcy budynków, czyli spółdzielnie lub wspólnoty mieszkaniowe. Także tych niezamieszkałych. Deklaracje muszą także złożyć firmy, które używają kotłów o mocy poniżej 1 MW. Informacje zbiera Główny Urząd Nadzoru Budowlanego. Do tej pory Polacy złożyli ponad 3 miliony deklaracji.
Deklarację można złożyć na dwa sposoby. Pierwszy poprzez profil zaufany. Wzory ankiet i filmy instruktażowe można znaleźć na stronach internetowych gmin lub witrynie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. Drugi sposób to forma papierowa. Druki można pobrać w swoim urzędzie. Tu też urzędnicy w razie potrzeby wypełnią deklaracje. Na arkuszu znajdują się pytania dotyczące adresu budynku i czy mieszkamy w domu jedno czy wielorodzinnym.
W deklaracji trzeba także określić rodzaj stosowanego paliwa. Najwyższym odsetkiem spisanych budynków w regionie może poszczycić się Chodzież. Tam do urzędu miasta wpłynęło 57 proc. wszystkich ankiet. Na drugim końcu znajduje się Piła. W stolicy powiatu pilskiego spisało się niespełna 34 proc. właścicieli budynków. Deklaracje należy złożyć do 30 czerwca. Ci, którzy nie wypełnią tego obowiązku mogą liczyć się z karą nawet do 5 tysięcy złotych.