- To najważniejsza inwestycja w historii Samorządu Województwa Wielkopolskiego - powiedział marszałek Marek Woźniak. Szpital zlokalizowany jest w Poznaniu przy ul. Wrzoska 1, pomiędzy Szpitalami Wojewódzkim a MSWiA.
Leszek Sikorski, prezes spółki Szpitale Wielkopolski nazwał oddany do użytku szpital dziecięcy: - Nową wizytówką województwa wielkopolskiego. Prezentując dane dotyczące obiektu, podkreślił doskonałą współpracę ze wszystkimi wykonawcami, zwłaszcza z firmą Warbud S.A., która wybudowała lecznicę. Budowa rozpoczęła się w 2018 roku.
- Wielkopolska zawsze była innowacyjna w pomysłach, zarządzaniu i rozwoju – wskazał minister Jerzy Kwieciński, mówiąc o procesie dochodzenia do powstania szpitala. Dodał także, że inwestycje takie ta decydują o jakości życia w regionie.
Przypomnijmy: nowy szpital pediatryczny przy ulicy Wrzoska 1 w Poznaniu to inwestycja Samorządu Województwa Wielkopolskiego. Koszt budowy to blisko 460 milionów zł. Budowa i wyposażenie zostały wsparte funduszami unijnymi. To jeden z najnowocześniejszych i największych szpitali dziecięcych w środkowej Europie.
Część tzw. łóżkowa została zaprojektowana na planie litery H, z wąskim traktem, umożliwiającym doświetlenie pokoi po obu stronach ciągów komunikacyjnych. W drugiej części, która stanowi serce szpitala, zaplanowano – na parterze – SOR, diagnostykę obrazową i izbę przyjęć, z kolei na wyższej kondygnacji swoje miejsce znalazła administracja lecznicy.
Blok operacyjny to kompleks pięciu nowoczesnych i zautomatyzowanych sal, w których znajdują się monitory umożliwiające transmisję wykonywanych w nich operacji (m.in. w Centrum Dydaktycznym). Nie zabrakło również najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych. W szpitalu są poczta pneumatyczna czy apteka-robot, która automatycznie rozdzielać będzie leki dla pacjentów. Szpital to także laboratoria, kantyna, kuchnia i szkoła. Wszystkie pomieszczenia dla obsługi administracji WCZD znajdują się na najwyższym piętrze.
fot. i opr. Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu
Komentarze
Zobacz także