Jak zatem ogrzewać domy?
Jedną z możliwości są pompy ciepła. To urządzenie, które pobiera energię cieplną z otoczenia budynku: z powietrza, wody lub gruntu. Jest ona przekształcana w energię, którą można wykorzystać do ogrzania domu, wody, ale też chłodzenia pomieszczeń latem. Są one jednak o wiele droższe. Kocioł gazowy kosztuje kilka tysięcy, pompa - przynajmniej 20. Rozwiązaniem może być program „Moje ciepło”. Rząd planuje go uruchomić jeszcze w tym roku. Dzięki niemu będzie można uzyskać dotacje do 7 tys. zł na powietrzną pompę ciepła i aż 21 tys. zł na pompę gruntową. Kolejną możliwością – jeśli to technicznie wykonalne – jest podłączenie budynku do sieci.
Kopciuchy na cenzurowanym
Przypomnijmy, że w Polsce trwa już wymiana tzw. kopciuchów, czyli starych pieców węglowych. Od 1 stycznia 2022 roku zakaz używania kotłów starszych niż 10-letnie obowiązuje w województwach śląskim i podkarpackim.
Podobne zakazy używania przestarzałych kotłów grzewczych będą wprowadzały kolejne województwa. W województwach wielkopolskim i zachodniopomorskim zakaz zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2024 roku,
Fit for 55. Co to jest?
14 lipca 2021 roku Komisja Europejska opublikowała pakiet kilkunastu aktów prawnych pod nazwą Fit for 55. Ich pośrednim celem jest redukcja emisji CO2 w Unii Europejskiej o 55 proc. w stosunku do 1990 roku. Żeby te zasady weszły w życie, muszą zostać zaakceptowane przez państwa UE oraz Parlament Europejski. Zmiany zaczną obowiązywać nie wcześniej niż w 2024 roku.
Fit for 55 dotyczy:
- elektroenergetyki,
- budynków,
- ciepłownictwa,
- transportu,
- przemysłu,
- rolnictwa,
- leśnictwa.
opr. News4Media
fot. poglądowa Pixabay
Komentarze
Zobacz także