Okolicznościowej uroczystości w ubiegłym tygodniu towarzyszył wieczór autorski, na który przyszli miłośnicy jej twórczości.
Krystyna Miłobędzka urodziła się 90 lat temu w Margoninie. Zadebiutowała w 1960 roku utworem “Anaglify”. 10 lat później wydała swój pierwszy tom poetycki pt. “Pokrewne”. Miłobędzka przez wiele lat pracowała w teatrach w Słupsku, Wrocławiu i Wałbrzychu. W 2017 roku otrzymała tytuł Honorowej Obywatelki Chodzieży.
- Rada jednogłośnie poparła ten projekt. Myślę, że jest to świetny wybór. Tym bardziej, że jest to jedyna kobieta w naszym panteonie honorowych obywateli - mówi Jacek Gursz, burmistrz Chodzieży
Podczas spotkania poświęconego twórczości Miłobędzkiej, zaproszeni goście mogli usłyszeć wybrane fragmenty jej utworów. Nie zabrakło wspomnień osób, które miały okazję osobiście poznać poetkę.
- To jest poetka, która zwraca niebywałą uwagę tylko i wyłącznie na konieczne słowa, na minimalizm zapisu. Jej ostatnie książki są przykładem niezwykłego skondensowania zapisu - wyjaśnia Jarosław Borowiec, historyk literatury, przyjaciel poetki
Minimalistyczny jest także mural namalowany na jednej ze ścian miejskiej biblioteki. Malowidło poświęcone Krystynie Miłobędzkiej to eksperyment poetycki i próba zwrócenia uwagi na kolor zapisu, który autorka stosuje od lat, pisząc swoje wiersze.