Zapadnięte krawężniki i ubytki w bruku – tak wygląda droga wojewódzka numer 135 w Miałach. Mieszkańcy zarzucają zarządcy drogi brak jakichkolwiek działań. Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich zapewnia natomiast, że naprawi nawierzchnię.
Droga wojewódzka numer 135 to trasa łącząca Wieleń z Borzyskiem-Młyn. Na swoim 6 kilometrze przebiega przez Miały. Tam jej nawierzchnia zmienia się z asfaltowej na brukową. W ostatnim czasie na drodze pojawiło się wiele dziur. Mieszkańcy zgodnie twierdzą, że stan trasy jest... krytyczny.
- Droga jest w bardzo kiepskim stanie. Dzieją się tu straszne rzeczy. Ruch jest dosyć natężony.
- Auta się psują, wszystko klekocze. Wypadałoby ją na pewno naprawić.
- Kiedy droga jest oblodzona, jest taki poślizg, że może dojść kiedyś do jakiejś tragedii.
- Naprzeciwko mojego wjazdu od 7 tygodni jest dziura. Nikt się tym nie interesuje.
Mieszkańcy uważają, że za zły stan drogi odpowiadają przejeżdżające tamtędy ciężkie maszyny i tiry. Od kilku tygodni w Miałach budowane jest nowe torowisko. Sprawa trafiła do urzędu gminy w Wieleniu i Wielkopolskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Poznaniu.
– Cały czas się o tym mówi, na każdym zebraniu o tym słucham. Nawet przechodnie na ulicy zaczepiają i pytają, kiedy coś się z tym zrobi, ale ciągle piłeczka jest odbijana w drugą stronę - tłumaczy Henryk Korpys, sołtys Miał.
WZDW przeprowadził swoją kontrolę. Wynika z niej, że prawdopodobną przyczyną złego stanu drogi jest uszkodzona kanalizacja.
– My dokonamy naprawy nawierzchni w tym miejscu. Myślę, że już w przyszłym tygodniu zostaną podjęte kroki. Nie wiem jaki będzie zakres tej naprawy, bo jak rozkopiemy, wtedy dopiero dowiemy się co tam pod spodem siedzi - tłumaczy Andrzej Staszewski, zastępca dyrektora ds. technicznych WZDW w Poznaniu.
Jak mówi Andrzej Staszewski, WZDW w najbliższym czasie nie planuje gruntownego remontu trasy. Taka decyzja ma związek z niskim natężeniem ruchu w tym miejscu. Każdego dnia przejeżdża tam 800 aut. Dla porównania, średnie natężenie ruchu na drogach wojewódzkich w regionie wynosi 5 tysięcy samochodów na dobę.
Komentarze
Zobacz także