Awangarda na skalę światową - tak o laserowych pomiarach drzew mówią fachowcy. W piątek nad Złotowem latał samolot, który z powietrza skanował każde drzewo w mieście.
Samolot jest wyposażony w kamery laserowe, które skanują liście, pień i korzenie drzewa.
- To awangarda nie w skali województwa, nie w skali Polski, ale w skali Europy i świata - mówi Łukasz Sławik, dyrektor Działu Teledetekcji MGGP Aero Sp. z o. o.
Bo jeszcze niewiele miast korzysta z tego narzędzia. A daje ono najbardziej kompleksową wiedzę na temat stanu drzew w aglomeracjach. Naukowcy nie tylko będą znać obwód pnia, rozpiętość korony i wysokość każdego drzewa, ale wnikną w jego wnętrze.
- One wychodzą poza zakres promieniowania, które widzi nasze oko, w związku z tym możemy sięgnąć tym obrazem do struktur komórkowych, do jego cech, cech liści, cech obiektów które mają chlorofil, których my nie dostrzegamy - dodaje Łukasz Sławik.
Technologia teledetekcji znana jest od co najmniej 20 lat, natomiast jej zastosowanie do badań dendrologicznych jest innowacyjne. Samolot w dwie godziny zeskanuje każde drzewo w Złotowie, a później naukowcy przez kilka miesięcy będą dane wprowadzać do programu. Dowiemy się z niego też jakie gatunki rosną w Złotowie
- Dzięki mieszkańcom, dzięki naszej wspólnej akcji sadzenia drzew, rozwijania programu Miejskiej Fabryki Czystego powietrza, dzisiaj zieleń to właśnie ocienienie, to odpowiednia wilgotność, to osłona przed hałasem, to redukcja zanieczyszczeń, to produkcja tlenu, to jest sprzyjanie obecności owadów, pszczół szczególnie - mówi Adam Pulit, burmistrz Złotowa.
I ten projekt ma pomóc w prowadzeniu przemyślanej polityki nowych nasadzeń. Dowiemy się z niego także czy drzewa są zdrowe, a nawet czy ich stan się pogarsza, bo baza będzie aktualizowana co roku.
Komentarze
Zobacz także