Perseidy można oglądać nie tylko tej jednej nocy, w której nastąpi ich kumulacja. Aktywność Perseidów można zaobserwować od połowy lipca do 24 sierpnia. Latem aktywne są również inne roje meteorów.
Astronomowie podają, że w tym roku warunki do obserwacji "spadających gwiazd" nie będą sprzyjające. Wszystko przez przypadającą na 12 sierpnia pełnię Księżyca. Jego blask spowoduje, że będziemy w stanie dostrzec tylko te najjaśniejsze "spadające gwiazdy". W idealnych warunkach można dostrzec nawet około 100 meteorów w ciągu jednej godziny.
Do obserwacji nieba nie potrzeba ani lornetki ani teleskopu. Wystarczy nieuzbrojone oko. Najlepiej wybrać się w miejsce, w którym widać spory obszar nieba oraz tam, gdzie jest ciemno. Świecące w oczy latarnie uliczne nie sprzyjają oglądaniu "spadających gwiazd". W tym roku na meteory będą najlepiej widoczne w gwiazdozbiorze Perseusza i kilkadziesiąt stopni od tego gwiazdozbioru.
Perseidy to szybkie meteory, pozostawiające na krótko ślad na niebie. Potrafią padać pęczkami po 6-15 w kilka minut. Meteory, potocznie zwane spadającymi gwiazdami, to świetlne zjawiska powstające podczas przelotu przez atmosferę drobin skalnych przybyłych do nas z przestrzeni kosmicznej, a zwanych meteoroidami. Zdecydowana ich większość ulega zniszczeniu w atmosferze. Wyjątkowo jasne meteory zwane są bolidami, a jeśli skała, która wleciała w atmosferę, zdołała przetrwać i dotrzeć do powierzchni Ziemi, to będziemy mieć do czynienia z meteorytem.
fot. poglądowa freeimages.com
Komentarze
Zobacz także