Najpopularniejszym medialnie politykiem w 2021 roku był premier Mateusz Morawiecki, który w badanym okresie wypowiedział się (w tym był dalej cytowany przez różne media) blisko 165,8 tys. razy, a więc średnio aż 454 razy dziennie. Najwięcej materiałów z udziałem szefa rządu pojawiło się w sierpniu. Miało to związek z kryzysem uchodźczym na granicy Polski z Białorusią.
Drugą najbardziej medialną osobą był prezydent Andrzej Duda, który we wszystkich typach mediów był obecny ponad 67,1 tys. razy. Trzecim, i tu niespodzianka, jest Michał Dworczyk. Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów wypowiadał się w mediach lub był przez nie cytowany 64,3 tys. razy. IMM zauważa, że w badanym czasie Dworczyk wypowiadał się głównie w kontekście pandemii koronawirusa, najczęściej jako pełnomocnik rządu do spraw narodowego programu szczepień ochronnych przeciwko wirusowi SARS-CoV-2.
W pierwszej dwudziestce najczęściej pojawiających się w mediach polityków w 2021 roku znalazł się jeden parlamentarzysta z naszego regionu. To senator Koalicji Obywatelskiej Adam Szejnfeld, który był obecny w mediach 12 943 razy. W zestawieniu znalazł się tuż za liderem PSL Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem,
a przed Szymonem Hołownią, Jackiem Sasinem i Pawłem Kukizem. W pierwszej setce polityków występujących w mediach lub przez nie cytowanych nie ma żadnego innego polityka z naszego regionu.
Liderzy największych ugrupowań w parlamencie zajęli odpowiednio 6 i 8 miejsce (Donald Tusk - 39,6 tys. wystąpień, Jarosław Kaczyński - 36,6 tys.).
Jak zauważa Instytut Monitorowania Mediów, na liście 100 polityków, którzy regularnie byli zauważalni w mediach, jest zaledwie 18 kobiet. Najwyżej, na 22. miejscu znalazła się marszałek Sejmu Elżbieta Witek.
Jak informuje IMM, analiza polegała na wyodrębnieniu liczby wypowiedzi i przemówień 560 parlamentarzystów z uwzględnieniem ich dalszych cytowań w mediach za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku. Na liście monitorowanych polityków uwzględniono także Andrzeja Dudę — prezydenta RP, Donalda Tuska — przewodniczącego Platformy Obywatelskiej, Rafała Trzaskowskiego — prezydenta Warszawy, Roberta Biedronia — eurodeputowanego oraz Szymona Hołownię — przewodniczącego partii Polska2050. Łącznie przeanalizowano 1 337 886 wypowiedzi, w tym cytowań 565 polityków.
Badanie wykonano na podstawie monitoringu portali internetowych, prasy ogólnokrajowej i regionalnej oraz stacji radiowych w Polsce w okresie 1 stycznia – 31 grudnia 2021. Od 1 lipca do 31 grudnia 2021 roku w analizie uwzględnione zostały również wypowiedzi i wystąpienia polityków w stacjach telewizyjnych, a także tweety i retweety z oficjalnych kont polityków w serwisie Twitter.