Monika Kwiatkowska-Świgoń jako strażaczka ochotniczka nie boi się wyzwań. Jednak tego, z którym przyszło jej zmierzyć się na początku tego roku, w ogóle się nie spodziewała.
- Sama co roku zmuszałam siebie, żeby pójść i się zbadać - jak mówi dzisiaj - to uratowało jej życie. W lutym w trakcie rutynowego badania piersi na zdjęciu pojawiła się niepokojąca zmiana.
- Wyszedł mi jakiś cień, który pani doktor określiła, że dobrze byłoby po prostu skonsultować to i zrobić jeszcze raz biopsję tego guza - opowiada Monika Kwiatkowska-Świgoń, wiceprezes OSP RW Piła, chorowała na raka.
Kolejne badania nie pozostawiały wątpliwości - to nowotwór. Kobieta przeszła łącznie dwie operacje. Najpierw chirurdzy wycięli tylko guza. Potem podjęto decyzję o usunięciu całej piersi. Dziś jest zdrowa i zachęca kogo tylko się da do profilaktycznych badan.
- Warto, trzeba, należy. Ja zachęcam wszystkich, bo to jest jedyne wyjście, aby pokonać taką chorobę - dodaje Monika Kwiatkowska-Świgoń.
Lekarze jak mantrę powtarzają, że tylko badając się regularnie pacjent daje szansę sobie i współczesnej medycynie.
- Rak piersi wykryty wcześnie jest chorobą wyleczalną. Natomiast w sytuacji, kiedy pacjentka zgłasza się, gdy choroba jest bardzo zaawansowana, gdy są już przerzuty, to zadanie onkologów jest już o wiele trudniejsze - przyznaje lek. med. Iwona Maciejewska-Piwar, kierownik Zakładu Radiologii Szpitala Specjalistycznego w Pile.
Rocznie ok. 20 tys. kobiet w Polsce dowiaduje się, że choruje na raka piersi. Obecnie z tą chorobą żyje ok. 140 tys. Polek. Niestety medycy zauważają, że chorych na nowotwory, w tym nowotwory piersi przybywa. Jest ich o kilkanaście procent więcej niż jeszcze kilka lat temu.
- Coraz dokładniejsza diagnostyka i upowszechnienie programów profilaktyki pierwotnej, ale też ten tryb cywilizacyjny, zanieczyszczenie środowiska, stres ma wpływ na częstość występowania niektórych nowotworów - tłumaczy lek. med. Piotr Martenka, dyrektor Ośrodka Radioterapii w Pile.
Pacjenci onkologiczni z terenu Wielkopolski mogą otrzymać także bezpłatną opiekę fizjoterapeuty, psychologa oraz dietetyka.
- Projekt jest adresowany do osób, które mieszkają, studiują lub pracują na terenie Wielkopolski i jest to projekt dla osób z choroba nowotworową, są w trakcie lub po przebyciu choroby nowotworowej i mają pomiędzy 18 a 64 lata - mówi Małgorzata Dworzańska, Ośrodek Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów w Poznaniu.
Do projektu kwalifikuje lekarz onkolog. Szczegółowe informacje oraz zapisy dostępne są pod numerem 601 061 848 lub za pośrednictwem maila: rehabilitacja@open.poznan.pl