Pierwszą gminą w Polsce, która zdecydowała się na ten krok był Ostrów Wielkopolski. Teraz dołączył Szamocin. Mieszkańcy bez światła ulicznego pozostaną od godziny 23 do 5 nad ranem.
– Ciężko będzie. Ciemno, niebezpiecznie. Ci, co idą na drugie zmiany, czy mają nocki, dla nich na pewno będzie to problem. Może tylko jeden rząd lamp wyłączyć? Drugi niech świeci? - zastanawiają się mieszkańcy Szamocina.
Do tej pory gmina kupowała prąd na giełdzie energii. Za 1 kW płaciła 48 groszy. Po podwyżce samorząd będzie musiał zapłacić 2,09 złotego. Rocznie daje to zmianę z 300 tysięcy na.. 1,3 miliona złotych, czyli ponad 400 proc. więcej.
Jak podkreślają urzędnicy, gminy nie stać na wygospodarowanie dodatkowego miliona złotych. Z apelem o pilne działania ograniczające ryzyko drastycznego wzrostu cen energii zwróciło się do premiera Mateusza Morawieckiego Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolskich. Podwyżka cen energii może skutkować zmniejszeniem liczby inwestycji, a także ograniczeniem funkcjonowania szkół w okresie zimowym - piszą samorządowcy.