Jak zachować sprawny umysł, nie dać się oszukać i dbać o swoje zdrowie. To tylko niektóre z tematów poruszonych wczoraj w Złotowie. W mieście odbyła się pierwsza w historii Międzypokoleniowa Konferencja Prosenioralna.
Osoby w podeszłym wieku bardzo często w codziennym życiu schodzą na dalszy plan. Są rzadziej zauważani, a w skrajnych przypadkach nawet ignorowani. Złotowska konferencja postawiła ich jednak w samym centrum. I to właśnie o ich sprawach i problemach dyskutowano.
- To jest dwukierunkowy przepływ informacji. Wymiana doświadczeń, dobrych praktyk. To też powód do wyjścia z domu, do tego, żeby dbać o swoje życie kontekście całożyciowego uczenia się. Należy traktować starość jako kolejny z etapów życia, a nie jego finał - zapewnia dr Emilia Lewicka-Kalka z Akademii Nauk Stosowanych w Pile.
I żeby ten kolejny etap nie był nudny, do wyboru jest wiele aktywności. Są tacy, którzy w jesieni swojego życia odkrywają pasję do... kart.
- Sama kiedyś się zastanawiałam - po co jadę 600 kilometrów, żeby sobie zagrać dwie rundy w karty. Ale wracając mówię sobie – spotkanie z ludźmi, obejrzenie atrakcji w okolicy, gdzie nocujemy. Jest to rozrywka - twierdzi Stefania Ciepłuch ze złotowskiej rady seniorów.
Dla seniorów, którzy wolą zostać w domu, także jest wiele interesujących propozycji. Bo jak zgodnie podkreślają oni sami oraz eksperci, ważne jest to, aby nie zamykać się w czterech ścianach.
- Złotów oferuje bardzo dużo. Jest sporo ofert do uprawiania sportu, spacerów do innych rzeczy. Natomiast są ludzie, których psychika nie pozwala na to, żeby byli wśród innych. I tutaj jest dylemat - wychodźcie do swoich rówieśników, do innych, do młodszych, do starszych - mówi Bolesław Piotrów, Uniwersytet Trzeciego Wieku w Złotowie.
Oprócz tego na konferencji zwracano również uwagę na kwestie zdrowotne, profilaktykę czy tematykę dyskryminacji osób starszych. A także na oszustów, bo jak ostrzegają policjanci, to właśnie seniorzy są najbardziej narażeni na tego typu przestępstwa.
Komentarze
Zobacz także