Zakończył się program profilaktyki złamań osteoporotycznych w powiecie wałeckim. W jego wyniku w Wałczu powstała jedna z dwóch poradni chorób kości w województwie zachodniopomorskim.
Osteoporoza to choroba szkieletu prowadząca do złamań kości, w tym kręgosłupa. Specjaliści nazywają ją cichym pożeraczem kości. Do tej pory mieszkańcy województwa zachodniopomorskiego nie mieli, gdzie leczyć tego zwyrodnienia. Nie było też dostępu do diagnostyki. W związku z tym samorządowcy podjęli działania zmierzające do uruchomienia poradni leczenia osteoporozy. Kilkuletnia akcja zakończyła się sukcesem.
– Pierwszym etapem tych badan były badania przesiewowe ankietą
frax. Na podstawie tych badan została zakwalifikowana pacjentka do drugiego etapu - mówi Krystyna Krogulewska, koordynator programu leczenia osteoporozy.
A ten polegał na konsultacjach ze specjalistami. Następnie pacjenci byli kierowani do dalszych badan pod opieką lekarza rodzinnego. Celem programu profilaktyki miało być zmniejszenie zachorowalności na osteoporozę i jej skuteczne leczenie wśród seniorów. Jednak dotarcie do nich nie było najłatwiejsze.
– Ten program był o tyle trudny, że z informacją trudno było dotrzeć do ludzi, szczególnie po 60 roku życia. Więc realizowaliśmy to poprzez różne imprezy, pikniki - tłumaczy Bogdan Wankiewicz, starosta wałecki.
Realizatorem programu był 107. Szpital Wojskowy w Wałczu. Lekarze przeprowadzali badania przesiewowe i densytometryczne, czyli prześwietlenia, które pomogły ocenić gęstość mineralną kości.
Komentarze
Zobacz także