Część budynku, w której doszło do awarii została oddana do użytku w 2003 roku. Była ona dobudowana do starej części szpitala. Pierwsze problemy z instalacją wodno-kanalizacyjną pojawiły się 5 lat temu. Usterki były na bieżąco usuwane. Jednak w 2021 roku złotowska Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna wskazała na potrzebę przebudowania części położniczej. Powstać miała tzw. śluza umywalkowo-fartuchowa dla bloku porodowego, czyli między innymi umywalki wraz z baterią uruchamianą bez kontaktu z dłonią czy pojemniki na dozowniki oraz jednorazowe ręczniki. Wtedy też dyrekcja placówki zdecydowała się na generalny remont oddziału. Jednak z powodu wzrostu hospitalizacji podczas pandemii oddział położniczy został przekształcony w oddział zakaźny.
To spowodowało, że jakiekolwiek prace remontowe nie mogły być wykonywane. W marcu 2022 roku oddział zakaźny został zlikwidowany i część położnicza ponownie wznowiła pracę. Jak się okazało nieszczelna instalacja zrobiła jeszcze większe szkody. Z tego powodu pomieszczenia dla matek przebywających z noworodkami i sala porodowa są zamknięte.
- Z praktycznego punktu widzenia zmieniło się niewiele. Wygospodarowaliśmy w innej części miejsce dla pacjentek po porodach i nową salę porodową. Zapewniamy odpowiedni komfort i bezpieczeństwo pacjentkom. Tyle że nieco w mniej komfortowych warunkach, ale spełniamy wszelkie normy i wymogi - mówi Maja Mikołajczak, oddziałowa oddziału położniczo-ginekologicznego Szpitala Powiatowego w Złotowie.
- Na chwilę obecną mamy te środki zabezpieczone. Czy one są zabezpieczone w 100 proc. to się okaże, gdy zaczniemy pełną parą inwestycję. To nie będą półśrodki. To będzie remont generalny, taki który pozwoli nam na przyszłość uniknąć tych sytuacji, które mamy teraz - zapewnia Sabina Chwarścianek, zastępca dyrektora d.s. ekonomicznych Szpitala Powiatowego w Złotowie.
Jak zapewniają władze szpitala, roboty budowlane nie spowodują ograniczenia w pracy oddziału położniczo-ginekologicznego.
- To są zupełnie osobne pomieszczenia. W związku z tym ta część porodowa, jest w tej chwili całkowicie wydzielona i dla pacjentek myślę, że nie będzie żadnej różnicy - twierdzi Jolanta Konieczna, pielęgniarka naczelna Szpitala Powiatowego w Złotowie.
Prace remontowe ruszą w przyszłym roku. Dyrekcja szpitala ma nadzieję, że do końca 2023 roku przebudowa oddziału położniczo-ginekologicznego się zakończy.