W Wałczu powstanie Centrum Zdrowia Psychicznego

22.12.2022   Autor: Kamil Kończewski
1336---247
Oddział psychiatryczny w Wałczu poszerza działalność. Powstał już oddział dzienny i zespół leczenia środowiskowego. Teraz jest szansa, że od nowego roku w 107 Szpitalu Wojskowym w Wałczu powstanie Centrum Zdrowia Psychicznego.  
 
Celem tego programu jest zapewnienie pacjentom kompleksowej opieki, czyli diagnostyki, leczenia oraz rehabilitacji osób z zaburzeniami psychicznymi. Aby skorzystać z tej opieki pacjenci muszą mieć skierowanie od specjalisty albo lekarza rodzinnego. Zespół leczenia środowiskowego to nic innego jak wizyty w domach pacjentów. Natomiast oddział dzienny psychiatrii to zajęcia terapeutyczne na oddziale psychiatrycznym. 

- W trakcie pobytu na oddziale dziennym pacjent ma szereg zajęć poprzez rozmowę z psychoterapeutą, poprzez zajęcia z psychologami, poprzez psychoedukację prowadzoną przez pielęgniarki, poprzez terapię zajęciową. Z takich świadczeń korzysta. Oddział dzienny funkcjonuje od poniedziałku do piątku. W dni powszednie - informuje Dorota Chuchro, specjalista pielęgniarstwa psychiatrycznego. 

Dzięki poszerzeniu oferty oddziału psychiatrycznego w wałeckim szpitalu - placówka ma szansę stać się Centrum Zdrowia Psychicznego. 

- Jest to nowość, jeżeli chodzi o nasz powiat. Populacyjnie jest objęty również powiat choszczański, żeby mieć większą dostępność do pacjentów potrzebujących pomocy, w zakresie tego centrum. Tak jak wspomniałem jesteśmy na etapie organizacji. Skupiamy się głównie na poprawnym doborze fachowców - zapewnia Łukasz Kupczyk, rzecznik prasowy 107 Szpitala Wojskowego w Wałczu. 


Centra Zdrowia Psychicznego mają gwarantować szybką i kompleksową opiekę. Osoby z zaburzeniami   psychicznymi nie będą już potrzebowały skierowania na leczenie. Pacjenci będą mogli skorzystać w trybie natychmiastowym z konsultacji psychologicznych i psychiatrycznych.  

- Będziemy starali się dotrzeć do każdego pacjenta, który po opuszczeniu oddziału psychiatrycznego będzie wymagał długoterminowej opieki, przykładowo nadzoru nad przyjmowaniem leków, nadzoru nad podaniem leków o przedłużonym działaniu - tłumaczy lek. spec. Artur Czamański, kierownik oddziału psychiatryczny. 
 
Taka opieka nad chorymi odciąży całodobowy oddział psychiatryczny, a także zapewni kontrolę nad pacjentami, którzy mają problem z egzekwowaniem zaleceń lekarskich. Decyzję o włączeniu 107 Szpitala Wojskowego do Centrów Zdrowia Psychicznego Ministerstwo Zdrowia podejmie do końca tego roku.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group