W przyszłym roku dochody Wałcza przekroczą kwotę 132 milionów złotych, natomiast wydatki wyniosą ponad 140. Deficyt to ponad 7,5 miliona złotych. Podczas środowej sesji przed podjęciem uchwały opozycja zawnioskowała o przyjęcie kilkudziesięciu poprawek do projektu budżetu zaproponowanego przez burmistrza Macieja Żebrowskiego.
- W związku z tym nie ma żadnej dyskusji czy to jest lepiej czy gorzej. Natomiast wg mnie wchodzą w kompetencje, wtrącają się za dużo w pracę w urzędu. Chcą wyznaczać ludziom wynagrodzenia, chcą konkretnych ludzi zatrudniać. Tego zatrudnimy, tego nie zatrudnimy. Ten nam się nie podoba - zaznacza Andrzej Ksepko, radny Rady Miasta Wałcz, Obywatelski Ruch Samorządowy Przyszłość.
Zdaniem burmistrza wprowadzenie tylu poprawek do budżetu na rok 2023 w znacznym stopniu wiąże ręce władzom miasta.
- Bo komplikują nam możliwości swobodnego funkcjonowania. Usuwają nawet upoważnienia burmistrza w kwestii przesunięć konkretnych kwot budżetowych, dotyczących wynagrodzeń, zaciągania zobowiązań. Wielu, wielu elementów składowych które do tej pory były w budżecie, a w tym roku zostały mi odebrane jako upoważnienia. Ponadto całkowicie blokują możliwość normalnego funkcjonowania miasta - tłumaczy Maciej Żebrowski, burmistrz Wałcza.
Poprawki wprowadzone przez opozycję w opinii kierownictwa urzędu mogą także sprawić, że zabraknie na podwyżki dla pracowników urzędu miasta, które wynikać będą ze wzrostu pensji minimalnej. Innego zdania była większość radnych.
- To było dobrze skalkulowane na podstawie sprawozdań, zabezpieczone są środki. Jeżeli chodzi o wynagrodzenia uwzględniające 10 proc. podwyżkę nawet dla urzędników. Szkoda ze pan burmistrz nie patrzy na wszystkie jednostki, tylko patrzy na urzędników urzędu miasta, aby im dawać podwyżki to wynika ewidentnie z projektu budżetu. Nie są równo pracownicy samorządu traktowani -
przekonuje Anna Ogonowska, radna Rady Miasta Wałcz, Niezależni - Alternatywa.
Ostatecznie budżet na rok 2023 został uchwalony. Za głosowało 9 radnych, przeciw było 7. Na inwestycje miasto przeznaczy ponad 30 milionów złotych. Najważniejsze to zakup autobusów elektrycznych, remont kina Tęcza oraz pierwszy etap zagospodarowania półwyspu w Strącznie.