Wysyp chorób zakaźnych. Pilskie przychodnie pełne
12.01.2023 Autor:
Redakcja
Przepełnione oddziały pediatryczne w szpitalach. Od kilku tygodni lekarze notują wzrost infekcji spowodowanych m.in. przez wirusy RSV. Widać to po absencji w przedszkolach.
- Liczymy na rodziców, informujemy ich, prowadzimy z nimi rozmowy, o tym jak ważne jest, aby chore dzieci pozostały w domu, po to, aby zapewnić im komfort, ale także po to, aby wirusy nie przechodziły na inne osoby - mówi Katarzyna Tużylak, dyrektorka Publicznego Przedszkola nr 17 w Pile.
O co przy tak bliskim kontakcie nietrudno. Niestety nie wszyscy rodzice zachowują się w sposób odpowiedzialny - skarżą się przedszkolanki.
- W 95 proc. tak, choć mamy osoby przyprowadzające notorycznie dzieci - dodaje dyrektorka.
Chore, nawet ze stanem podgorączkowym. W ostatnim czasie nastąpił też wysyp takich chorób zakaźnych jak świnka czy odra. Takich dzieci w skali kraju przybywa, choć do niedawna były to tylko sporadyczne przypadki.
- Niestety podejrzewam, że przywożą nam to z Ukrainy czy skądś te przypadki i zakażenia już tutaj bywają, a szczepienia miały doprowadzić do likwidacji. Szkoda tego. Sprawa jest też o tyle skomplikowana, że młodzi lekarze tego na oczy nie widzieli, jak taka wysypka wygląda. Czasami jakąś wysypkę mają, traktują to jako jakieś uczulenie - tłumaczy Krzysztof Bobkiewicz, lekarz rodzinny, epidemiolog.
Według statystyk z dwóch ostatnich lat przedstawionych przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego, wynika, że wzrosła zachorowalność na takie choroby jak świnka czy szkarlatyna. Na te ostatnią w ubiegłym roku zachorowało ponad 12,5 tys. osób. Rok wcześniej było ich tylko ponad 2,5 tys. Wzrasta także liczba chorych m. in. na odrę i różyczkę. W powiecie pilskim nastąpił ponad dwukrotny wzrost zachorowań na ospę wietrzną.
- W minionym roku mieliśmy około 580 zachorowań, natomiast w 202 1 roku 260, czyli wzrost zachorowań jest, ale jest to jedna z najbardziej zaraźliwych chorób, która szerzy się drogą kropelkową oraz poprzez wiatr - wyjaśnia Danuta Kmieciak, dyrektorka Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Pile.
Stąd z resztą jej nazwa. Medycy niezmiennie zachęcają do szczepień, nie tylko tych z obowiązkowego kalendarza, który obejmuje łącznie 14 chorób. Dzięki szczepionkom jak podkreślają eksperci, udało się wyeliminować wiele poważnych chorób jak choćby polio.
- Mamy około 60 rodziców, którzy nie poddają dzieci szczepieniom, a dzieci to jest 48 - dodaje Danuta Kmieciak.
W takich przypadkach sanepid kieruje wniosek do wojewody o ukaranie takich rodziców grzywną.