Do rodzin zastępczych trafiają dzieci, które wymagają wsparcia i opieki, innych niż biologiczni rodzice, dorosłych. Bywa też tak, że w rodzinnym domu są zaniedbywane. Czasem zagrożone jest ich zdrowie i życie.
- Jest to bardzo istotne, żeby stworzyć bezpieczne warunki dla tych dzieci. Gdzie mogą się prawidłowo rozwijać i czuć się po prostu bezpiecznie. Dzięki rodzinom zastępczym możemy im stworzyć drugi dom - mówi Katarzyna Wierzbińska, psycholog Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Wałczu.
W Polsce funkcjonują rodziny zastępcze spokrewnione i zawodowe. W drugim przypadku starosta zawiera z osobami obcymi dla podopiecznego umowę na pełnienie funkcji rodziny zastępczej zawodowo. Obecnie w powiecie wałeckim są 43 rodziny zastępcze, które sprawują opiekę nad prawie 80 dzieci. Potrzebujących pieczy zastępczej ciągle przybywa, a chętnych do podjęcia się roli rodzica zastępczego jest niewielu.
Zainteresowani byciem rodziną zastępczą w pierwszej kolejności muszą się zgłosić do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. Tam przechodzą badania psychologiczne sprawdzające predyspozycje i specjalny kurs. Od momentu złożenia deklaracji do objęcia opieki nad dzieckiem z reguły mija od 6 miesięcy do roku.