Środki na modernizację energetyczną gospodarstw pochodzą z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Maksymalna dotacja to 150 tys.złotych na jedno gospodarstwo. Pieniądze posłużą na refundację poniesionych kosztów budowy instalacji.
– Będzie można kupić i zainstalować panele fotowoltaiczne służące do wytwarzania energii z promieniowania słonecznego, jak również magazyny tejże energii, która zostanie wytworzona – wyjaśnia Bernadetta Wencel, kierownik biura wsparcia inwestycyjnego ARiMR.
Poziom dofinansowania wynosi 50 proc. poniesionych kosztów lub 60 proc. w przypadku, gdy o pomoc ubiega się młody rolnik. Aby uzyskać dotację gospodarstwo musi mieć co najmniej 1 hektar użytków rolnych. Inwestycje w zieloną energię są coraz bardziej popularne na wsi.
– Panele fotowoltaiczne na pewno pomagają, bo przy obecnych cenach energii to jest poważny zastrzyk finansowy – przyznaje pan Zenon, rolnik z gminy Drawsko.
Przykładowo, przy inwestycji opiewającej na kwotę 300 tys. złotych ARiMR zwróci rolnikowi 150 tysięcy. Panele można zainstalować na dachu, o ile ten nie jest wykonany z azbestu, a całkowita moc urządzeń wytwarzających energię nie może przekroczyć 50 kilowatów.
– Start programu dofinansowań dla rolników to znakomita wiadomość, ponieważ rzeczywiście gospodarstwa rolne zużywają dużo prądu i takie instalacje do 50 kilowatopików są im jak najbardziej potrzebne – mówi Paweł Kądziela, prezes zarządu ASTA-ENERGY.
Wnioski można składać od 31 stycznia do 1 marca. Po złożeniu wniosku agencja podda go ocenie. Im większa liczba punktów, tym większa szansa na otrzymanie pomocy.