Jan Główczewski urodził się 7 września 1915 r. w Łobżenicy. W 1929 roku ukończył w rodzinnym mieście szkołę podstawową, następnie rozpoczął naukę zawodu. W 1933 roku został czeladnikiem i rozpoczął pracę w Solcu Kujawskim. W 1938 roku został powołany do odbycia zasadniczej służby wojskowej. Tak właśnie trafił do „pułku dzieci bydgoskich”.
W 1939 roku przeszedł niemal cały szlak bojowy kampanii wrześniowej. Wyruszył z Bydgoszczy pod Koronowo, następnie do Smukały, skąd dotarł aż do Puszczy Kampinowskiej. Tam 22 września 1939 r. trafił do niemieckiej niewoli. Jako jeniec wojenny został doprowadzony do Pruszkowa, następnie do Żyrardowa, ostatecznie trafił do Stalag nr 6 w Kolonii nad Renem. Został wyzwolony przez wojsko amerykańskie i 1 listopada 1945 roku przekroczył granicę w Szczecinie i wrócił do Łobżenicy.
W 1999 roku pan Jan Główczewski został odznaczony Medalem za Udział w Kampanii Wrześniowej. Dwa lata później, w 2001 roku decyzją Prezydenta RP został mianowany podporucznikiem Wojska Polskiego. O swoich przeżyciach niejednokrotnie opowiadał innym, był skarbnicą wiedzy nie tylko na temat prowadzonych działań w czasie wojny. Jan Główczewski całe swoje życie związany był z Łobżenicą.
Jego pogrzeb odbędzie się w kościele pod wezwaniem Świętej Trójcy w Łobżenicy, we wtorek 21 lutego, o godzinie 10.30.
fot. i opr. UMiG w Łobżenicy
Komentarze
Zobacz także