Wielkim nakładem pracy wielu wolontariuszy zarówno tych z Piły jak i tych z Ukrainy około stumetrowe pomieszczenie się zmieniło.
- Każdy po troszeczku co mógł, co miał. Własną pracę rąk czy puszkę farby. Naprawdę bardzo dużo osób zaangażowanych w to wszystko - przyznaje Dagmara Hoffmann, administratorka grupy Pilanie Ukrainie.
Wspólnymi siłami udało się odświeżyć część pomieszczeń lokalu przy al. Wojska Polskiego w Pile. Stowarzyszenie wydzierżawiło miejsce od starostwa.
- Udało nam się uruchomić dwa pomieszczenia i łazienkę. To nam pomoże prowadzić już normalne zajęcia, tutaj już się odbywają kursy językowe, zajęcia dla dzieci - tłumaczy Beata Kubiak, prezeska stowarzyszenia Agama.
I na dzieciach najbardziej im zależy. Nauka zdalna w ukraińskiej szkole spowodowała dużą izolację najmłodszych uchodźców.
- Chcemy, by to przychodziły dzieci. Chcemy z nimi rozmawiać, robić warsztaty jakie tylko dzieci będą chciały, może to być i fotografia, i kolaż - zachęca Lesia Połowińczak, animatorka zajęć dla dzieci.
Na razie najbardziej pilną grupą są Ukrainki, które przychodzą na lekcje języka polskiego.
Zajęcia prowadzone są w niewielkich grupach rano i popołudniu. Chętnych jest jednak więcej niż miejsc.
- Oj dziewczyny są bardzo chętne i bardzo miło mi się z nimi pracuje, i one też chętnie przychodzą, nawet gdy było zimno - zapewnia Elżbieta Ślusarczyk, nauczycielka języka polskiego.
To też przestrzeń, w której mogą się poznać, porozmawiać, wymienić doświadczeniami. To miejsce nosi nazwę Klubu Integracji Kulturowo-Społecznej. Już niedługo wolontariuszki z Polski i Ukrainy rozpoczną dyżury. Będą udzielały pomocy choćby przy wypełnianiu dokumentów czy wniosków. Ale swoją przestrzeń znajdą tu nie tylko uchodźcy wojenni.
- Jeżeli ktoś będzie się chciał uczyć języka polskiego, będzie miał problemy z porozumiewaniem się też przyjmiemy, więc to też nie jest tak, że to tylko i wyłącznie dla osób z obszaru wojny - informuje Izabela Tronowska, administratorka grupy Pilanie Ukrainie.
Remontu wymagają jeszcze dwa pomieszczenia. Wciąż więc trwa zbiórka na ten cel. Na Facebooku Pilanie Ukrainie są licytacje, a pieniądze można wpłacać poprzez portal zrzutka.pl. ABY WESPRZEĆ DZIAŁALNOŚĆ KLUBU WYSTARCZY KLIKNĄĆ TU.
Zobacz także