Nowa lista refundowanych leków. Wiele preparatów drożeje

01.03.2023   Autor: News4Media
1422---398
Dzisiaj wchodzi w życie nowa lista leków refundowanych. Zdrożeje aż 601 preparatów, wśród nich także insulina o przedłużonym działaniu. Stanieją za to leki na astmę i schizofrenię.

Do nowej listy refundacyjnej resort zdrowia dodał 92 produkty. Wypadło z niej 36 preparatów. Jakie jeszcze zmiany wprowadziło Ministerstwo Zdrowia na nowej liście leków refundowanych?

• W przypadku 97 produktów obniżono urzędowe ceny zbytu,
• w przypadku 67 podwyższono urzędowe ceny zbytu,
• w przypadku 328 pacjent dopłaci mniej,
• w przypadku 601 wzrośnie dopłata pacjenta,
• w przypadku 385 zostaną obniżone ceny detaliczne brutto,
• w przypadku 180 preparatów wzrosną ceny detaliczne brutto.

To, że wiele leków zdrożeje, to jeden problem. Kolejnym jest natomiast dokuczliwy brak leków w aptekach, co w przypadku chorób przewlekłych jest groźne dla pacjenta.

– Dostajemy pojedyncze opakowania, gdzie pacjentów są dziesiątki. Dokładnie to 3 opakowania na miesiąc i to jest wszystko, a powinniśmy dostać 100. Braki są ogromne – powiedział w rozmowie z RMF24 Przemysław Grzeszkiewicz, właściciel apteki.

W takiej sytuacji pacjenci szukają przepisanych leków w kolejnych aptekach, ale zdarza się, że nigdzie nie mogą ich kupić. Co wtedy?

– Po prostu ich nie biorą – odpowiada Grzeszkiewicz. I dodaje: – Brakuje podstawowych leków na podstawowe choroby. Chodzi o zawiesiny dla dzieci, antybiotyki stosowane przy leczeniu anginy albo zapaleniu płuc. Te leki są niedostępne, od miesięcy są problemy, żeby je zamówić. I nie mówię tu o jakichś wymyślnych preparatach, to są naprawdę podstawowe antybiotyki, powszechnie stosowane. Właściciel apteki zaznacza, że braki są ciągle od początku sezonu grypowego.
A co na to resort zdrowia?
– W skali kraju są zapasy leków na kilka miesięcy. Występują lokalne braki. Są związane z łańcuchem dystrybucji – tak niedawno tłumaczył tę sytuację w TVN24 minister zdrowia Adam Niedzielski.

Żeby temu zapobiec, działania resortu zostały podzielono na 3 obszary: dotyczące antybiotyków, leków przeciwwirusowych i leków przeciwzapalnych.
Jeśli chodzi o antybiotyki, to Polfa Tarchomin zapewniła o dostępności do substancji czynnej.

– W przypadku leków przeciwzapalnych, to w Polfie jest przygotowana linia produkcyjna, która pomoże nam w przypadku kryzysu, bo na razie również na poziomie hurtowym problemu nie odczuwamy – wyjaśnił minister zdrowia

Natomiast w przypadku leków przeciwwirusowych sytuacja jest trudniejsza – podkreślił Niedzielski. I dodał, że resort rozmawia także z innymi niż Polfa producentami.
– I otrzymaliśmy zapewnienie, że w najbliższym czasie takie dostawy się pojawią – zapewnił.

fot. iStock

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group