Choć prawie w każdym domu w Polsce jest odbiornik telewizyjny, to do końca 2019 r. zarejestrowało go zaledwie 48,28 proc. Polaków. Tym, którzy tego nie zrobili, wojnę wypowiedziało Centrum Obsługi Finansowej Poczty Polskiej. Kontrolerzy już pukają do drzwi.
Jak wiadomo, nieznajomość prawa szkodzi. Nie inaczej jest w przypadku weryfikacji tego, czy opłacamy abonament RTV. Nie każdy przecież wie, jak zachować się, gdy do drzwi naszego mieszkania zapuka kontroler. Jeśli ten wykaże, że nie zarejestrowaliśmy odbiornika, możemy otrzymać karę w wysokości nawet 30-krotności miesięcznej stawki za abonament.
Ale czy kontrolera w ogóle trzeba wpuścić? W tej kwestii zdania są podzielone. Wielu prawników twierdzi, że nie ma przepisów, które mogłyby zmusić nas pod groźbą kary do wpuszczenia kontrolera. To oznacza, że możemy mu po prostu grzecznie odmówić. Chyba że kontroler ma nakaz sądu lub prokuratury - wtedy nie możemy tak postąpić.
Kontroler ma obowiązek potwierdzić swoją tożsamość. Choć nie musi nosić munduru, musi mieć przy sobie nie tylko legitymację służbową, ale także upoważnienie do prowadzenia kontroli. Na żądanie kontrolowanego musi też okazać swój dowód osobisty.
Legitymacja kontrolera powinna zawierać:
- miejsce i datę wydania,
- numer upoważnienia,
- zdjęcie osoby kontrolującej,
- dane osobowe,
- pełnione stanowisko,
- okres ważności,
- miejsce na adnotację o przedłużeniu legitymacji na kolejne lata,
- podpisy osoby upoważnionej i upoważniającej,
- pieczątkę jednostki.
Mimo że za kontrole odpowiada Poczta Polska, do jej przeprowadzenia nie są uprawnieni listonosze. Prowadzą je pracownicy Centrum Obsługi Finansowej Poczty Polskiej. Zawsze weryfikujmy tożsamość kontrolera. Dzięki temu nie natrafimy na oszustów podszywających się pod pracownika instytucji, bo ci tylko czekają na naiwnych i nieostrożnych.
Dla przypomnienia: w 2023 r. abonament RTV w przypadku telewizji lub telewizji i radia wynosi 27,3 zł miesięcznie, a w przypadku radia 8,7 zł. Do wniesienia opłaty abonamentowej zobowiązane są osoby posiadające i użytkujące odbiornik telewizyjny lub radiofoniczny w gospodarstwie domowym lub samochodzie, który jest ich własnością.Abonament powinny płacić także m.in. sanatoria, żłobki, szkoły wyższe czy ogólnie zakłady pracy. Odbiornik RTV należy zarejestrować w placówce Poczty Polskiej lub na jej stronie internetowej w ciągu 14 dni od momentu wejścia w jego posiadanie.
Z opłat zwolnione są osoby:
• bezrobotne,
• zaliczone do I grupy inwalidzkiej/niezdolne do pracy,
• które ukończyły 75 lat,
• które ukończyły 60 lat i mają prawo do emerytury, jeśli jej wysokość nie przekracza miesięcznie 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia,
• które mają prawo do korzystania ze świadczeń pieniężnych, np. zasiłku stałego czy przedemerytalnego,
• a także weterani będący inwalidami wojskowymi/wojennymi i ich rodziny.
Wielu z nas nie płaci abonamentu RTV. Wielu nie decyduje się na zakup nowego telewizora. Jesteśmy coraz wybredniejsi i - jak wynika z badania firmy GfK - w IV kwartale 2022 r. kupiliśmy prawie 20 proc. mniej telewizorów niż w tym samym okresie rok wcześniej. Polscy klienci najchętniej kupują telewizory 65-, 43-, 55- i 50-calowe. Po egzemplarze poniżej 40 cali i powyżej 65 cali sięgają rzadko.
fot. Canva