Teraz autobusy przekształcone w mobilne punkty chirurgii, będą służyć do niesienia pomocy i ratowania rannych ukraińskich żołnierzy.
– Wojna w Ukrainie trwa. Giną ludzie, a dziesiątki, setki osób zostaje rannych. Dlatego odpowiadając na prośbę o wsparcie środkami transportu, zadecydowaliśmy o przekazaniu dwóch autobusów, które kończą służbę w naszych miejskich barwach – mówił w sierpniu ubiegłego roku prezydent Piły Piotr Głowski.
– Autobusy były użytkowane do końca, są sprawne i mają opuszczaną rampę. To ważne, bo autobusami z Piły, dysponować będą ukraińskie służby medyczne, przenoszące ludzi na noszach. Pojazdy mają również pneumatyczne zawieszenie, co powinno ułatwić jazdę po nierównościach terenowych – informował Tadeusz Majewski, prezes MZK w Pile.
Lena Dąbek, przedstawicielka Fundacji HUMANOSH zapowiadała, że autobusy zostaną przerobione w Polsce i jak najszybciej wysłane do strefy przyfrontowej w Ukrainie.
Lena Dąbek wręczyła prezydentowi Głowskiemu oprawioną pocztówkę, która stała się jednym z symboli oporu, jaki Ukraińcy stawiają rosyjskiemu najeźdźcy.
– Widokówka przedstawia Wyspę Węży i żołnierza, który rosyjskiemu krążownikowi powiedział to, co wiemy, że powiedział – komentował prezydent Piły.
Teraz Solarisy z Piły przeszły metamorfozę i zostały przekształcone w mobilne punkty chirurgii, o czym na swojej stronie FB informuje Fundacja Humanosh im. Sławy i Izka Wołosiańskich.
fot. Urząd Miasta Piły