Ideą konkursu “Powiatowe Godło Promocyjne Złoty Herb” jest wybór i promocja najlepszych produktów i usług z powiatu złotowskiego i gminy Łobżenica. Tegoroczna edycja została jednak skrojona na miarę czasów. Konkurs odbył się bez podziału na kategorie.
– 2022 rok był rokiem bardzo trudnym dla działalności gospodarczej. Lawinowy wzrost cen energii elektrycznej, paliwa, węgla, jak również zmiany przepisów podatkowych w tym roku tzn. Polski Ład 1.0 i 2.0 przyczyniły się do tego, że nie wszystkie firmy odnalazły się na rynku. Mają jeszcze ogromne trudności. I gdybyśmy to podzielili na 5 kategorii, to nie byłoby równych szans dla wszystkich – tłumaczy Karol Pufal, Starszy Cechu Rzemiosł Różnych w Złotowie.
W związku z tym kapituła konkursu przyznała 5 statuetek Złotego Jelenia bez względu na branżę czy wielkość firmy. Statuetki otrzymali: restauracja Millenium, firma motoryzacyjna Werra, przedsiębiorstwo budowlane Kamila Plaka, orkiestra dęta OSP w Złotowie oraz hurtownia zielarska Nanga z Blękwitu. Uznanie kapituły zyskały organizacje zorientowane nie tylko na biznes, ale również na działalność społeczną.
Podczas finału konkursu przyznane zostały także symboliczne odznaczenia, dla tych, którzy przyczynili się do promowania zrównoważonego rozwoju miasta.
– Oprócz Złotych Herbów też wykorzystałem tę okazję, aby zaprezentować znane dobrze nazwiska mieszkańcom Złotowa, też nowe firmy, które wybitnie wpisują się w budowaną markę miasta Złotów. Wielkopolskie Zdroje. To też widać, że pojawiają się przedsiębiorcy, na których jest zapotrzebowanie – mówi Adam Pulit, burmistrz Złotowa.
Mimo trudnej sytuacji gospodarczej w Polsce, według danych GUS liczba podmiotów gospodarczych w minionym roku w Złotowie wzrosła.