Pałac Działyńskich jest tego najlepszym przykładem. Od samego początku właściciel obiektu zakładał, że jego funkcja będzie miała charakter uzdrowiskowy. Obok miałby też zostać wybudowany hotel. Pałac jest zabytkiem, zatem wszystkie plany projektowe związane z jego odrestaurowaniem musi zaakceptować konserwator zabytków. Dotyczy to również budowy innych budynków na tym terenie.
– Najważniejszy moment teraz to decyzja konserwatora zabytków, czy pozwoli zrealizować to zamierzenie. Ponieważ koncepcje zostały przygotowane budowy nowego obiektu hotelowego, a cały pałac będzie planowany do przekształcenia na gabinety do fizjoterapii i rehabilitacji – zapowiada Adam Pulit, burmistrz Złotowa.
Powstały w drugiej połowie XVIII wieku i przebudowany w latach trzydziestych XIX wieku Pałac Działyńskich to perełka Złotowa. Zanim jednak dojdzie do jego adaptacji na uzdrowisko, właściciel chce przypomnieć mieszkańcom walory architektoniczne pałacu. Okazją będzie wystawa poświęcona Peterowi Josephowi Lenné, której wernisaż odbędzie się jutro.
Peter Joseph Lenné zaprojektował w Złotowie park wokół Pałacu Działyńskich oraz złotowski “Zwierzyniec”. Podczas sobotniego wernisażu odbędzie się koncert muzyczny oraz podziwiać będzie można grupę teatralną w strojach z epoki, która przybliży okres, w którym żył pruski architekt. Początek wernisażu o godzinie 19.00.