Patron rodziny przechodzi z ojca na syna - taka wielowiekowa tradycja. O rodziny dbają więc święci tacy jak Maryja, ale są też bardziej lokalni święci jak Justyn, czy Kosma oraz bardzo popularni, czyli św. Jerzy i św. Mikołaj. Ten ostatni patronuje największej ilości rodzin. Swoje święto w prawosławnej Serbii ma 19 grudnia. Wierni świętują zawsze trzy dni. W tym czasie rodzina pod patronatem św. Mikołaja przyjmuje gości, bliższą i dalszą rodzinę, znajomych, sąsiadów. Trzeba ich nakarmić i napoić. Często trzeba wziąć urlop w pracy, by sprostać tym tradycyjnym obrzędom.
W stolicy Serbii jest kilka ważnych cerkwi dla wyznawców prawosławia. Cerkiew św. Marka. Wysokie wnętrze wydaje się surowe. Dopiero przed ołtarzem widać przepych. Mozaiki misternie malują zadumę na twarzach świętych. Ołtarz spływa złotem. Poza tym surowo, tak jak i wierni, którzy w pośpiechu wpadają na chwilę. Starsi ludzie, młodzi mężczyźni, kobiety z siatkami w ręku…Kłaniają się obrazom, jedni całują, inni „omiatają” po wykonaniu znaku krzyża.
Magiczne Andy. Góry Tęczowe i kanion Colca w Peru
Wyznawcy prawosławia obchodzą święta Bożego Narodzenia i Wielkanocy dwa tygodnie po katolikach. Wynika to z różnicy kalendarza. Kościół wschodni używa kalendarza juliańskiego, a katolicy gregoriańskiego.
fot. Agnieszka Kledzik
Komentarze
Zobacz także