Farmaceuci przejrzą pacjentom leki
13.04.2023 Autor:
Artur Maras
Leki na serce, nadciśnienie, cholesterol czy cukrzycę. Lek na bezsenność, podenerwowanie czy ten polecany przez sąsiadkę. Do tego suplementy i ziółka. Różne opakowania, dawki i pory zażycia. Można się w tym wszystkim mocno pogubić.
- Leki na nadciśnienie rano, cholesterol rano, na astmę kilka razy dziennie, ale rano też bierzecie dawkę, na cukrzyce zawsze rano - gubią się seniorzy.
Szczególnie seniorzy bywają pogubieni z tak długą listą preparatów. Teraz będą mogli liczyć na pomoc aptekarzy. Farmaceuci przejrzą apteczkę i recepty od lekarzy.
- Nie nazwałbym tego ingerowaniem, ponieważ moje rekomendacje jakie będą wychodziły po przeprowadzonym przeglądzie lekowym, maja na celu wskazanie, że jest problem z jakimś lekiem. Będę więc pokazywał, że jest interakcja między lekiem A i B i to może powodować szkodliwe działanie - przyznaje farmaceuta Szymon Jaworski.
W takim przypadku farmaceuta skontaktuje się także z lekarzem rodzinnym pacjenta.
- Jest to problem. Często widzimy, jak pacjent ma dwa, trzy preparaty z tej samej grupy - przyznaje lek. med. Iwona Leśniewska, lekarz rodzinny z Piły.
Dzieje się tak, ponieważ brakuje systemowego rozwiązania. Pacjenci albo nie pamiętają jakie leki zażywają, albo nie zawsze chcą się do tego lekarzowi przyznać.
- W Polsce bardzo dużo pacjentów oprócz leków zalecanych przez lekarzy. Kupuje suplementy diety, leki ziołowe i bardzo często dochodzi do interakcji między tymi lekami czy suplementami, czego my lekarze, nie zawsze jesteśmy w stanie wyłapać, bo pacjent często się nie przyznaje, że bierze jeszcze inne preparaty - dodaje lekarka.
Nie ma bowiem systemu, w którym lekarz mógłby podejrzeć jakie leki wypisał pacjentowi inny medyk.
- Jest platforma, która ma zbierać te wszelkie informacje, ale nie do końca mamy jeszcze do tego wgląd, co zapisze lekarz specjalista, to co zapisze lekarz w szpitalu. Pacjenci leczą się również prywatnie i do tego nie mamy także dostępu - tłumaczy lek. med. Iwona Leśniewska.
Program przeglądu lekowego ruszył w ubiegłym roku pilotażowo w 75 aptekach w kraju. Ministerstwo Zdrowia przygotowuje teraz raport z zebranych danych. Narodowy Fundusz Zdrowia chce, aby przeglądy lekowe były świadczeniem gwarantowanym dla pacjentów od przyszłego roku.