Wielkopolski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia rozstrzygnął postępowanie konkursowe, w wyniku którego w Wielkopolsce rozpocznie działalność kolejnych osiem poradni psychologiczno-terapeutycznych dla dzieci i młodzieży. To miejsca powstałe w wyniku reformy psychiatrii dzieci i młodzieży, która zakłada udzielanie pomocy na trzech poziomach referencyjnych.
W Pile nowa poradnia "Medtem" mieści się przy ul. Widok 2B/1.
Pierwszy poziom stanowią poradnie, w których pomocy małym i młodym pacjentom udzielają psychologowie, terapeuci środowiskowi i psychoterapeuci. Jeśli wsparcie to okaże się niewystarczające, pacjent zostaje skierowany do poradni specjalistycznej na drugim poziomie zabezpieczenia, gdzie zostaje objęty pomocą psychiatry. Tutaj też działają oddziały dzienne, w których pacjenci do 18. roku życia mogą korzystać z leczenia. Trzeci poziom to hospitalizacje w oddziałach psychiatrycznych, które powinny stanowić rozwiązanie stosowane w ostateczności.
Do tej pory w Wielkopolsce działało 17 ośrodków opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży (I poziom).
O potrzebie zwiększania dostępu do pomocy psychologiczno-terapeutycznej dla dzieci i młodzieży świadczy poziom realizacji umów dotychczas działających ośrodków. W wielu przypadkach przekracza on 100 procent, stąd m.in. decyzja o tworzeniu kolejnych takich miejsc.
Nowy model opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży zakłada, że pacjenci pomoc znajdą blisko miejsca zamieszkania. Dlatego Narodowy Fundusz Zdrowia ogłasza postępowania konkursowe dla poszczególnych powiatów. Idealnym rozwiązaniem byłaby co najmniej jedna poradnia psychologiczno-terapeutyczna w każdym powiecie, a tam, gdzie populacja jest największa, takich miejsc mogłoby powstać kilka. Na to jednak potrzeba chętnych, którzy zdecydują się prowadzić takie placówki.
opr. Wielkopolski NFZ
Komentarze
Zobacz także