W imprezie uczestniczyli rowerzyści z: Piły, Sadek, Szubina, Bydgoszczy, Czarnkowa, Bolechowa, Włocławka, Inowrocławia i Solca Kujawskiego. Część z nich tylko pierwszego dnia, a pozostali skorzystali z noclegu w sali gimnastycznej szkoły podstawowej w Wysokiej.
W programie rajdu były m.in. odwiedziny w Centrum Rehabilitacji Nurkowej HSA na pilskich Płotkach. W lesie pod Starem uczestnicy rajdu odwiedzili cmentarz rodziny Orlandów, otoczony opieką przez pana Huberta Banasia, a przy obelisku w centrum wsi potoczyła się opowieść o „poniatówkach”.
– W Tłukomach poznaliśmy historię wsi i kościoła, którą przybliżył nam proboszcz ks. Marek Lewandowski, a kilka kilometrów dalej panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Czajczu, pod wodzą Jolanty Mrotek, podjęły nas ciastem, kawą i dobrym słowem, prezentując przy okazji swe wspaniałe krajeńskie stroje – mówi Jan Balcerzak.
Prosto z Czajcza rowerzyści pojechali do Walochówki, do siedziby Bractwa Kurkowego w Wysokiej, gdzie sekretarz bractwa Mirosław Mantaj opowiedział o epizodzie z czasów Powstania Wielkopolskiego, kiedy to powstańcy w tym miejscu grupowali się przed bojem o Wysoką. Prezes bractwa Jan Mrotek opowiedział o samym Bractwie, a strzelmistrz Roman Sadzak wykonał salut armatni na cześć uczestników rajdu.
– Po krótkiej z konieczności wizycie w kościele, bo w przerwie pomiędzy dwiema mszami, ruszyliśmy z naszym przewodnikiem Karolem na Góry Wysockie, gdzie ustawiony jest pomnik ku czci 19 zamordowanych w październiku 1939 roku mieszkańców Wysokiej – opowiada Jan Balcerzak.
Rajd odbył się pod honorowym patronatem Eligiusza Komarowskiego, starosty pilskiego i Artura Kłysza, burmistrza Miasta i Gminy Wysoka.
fot. PTTK Piła