- Podróżując drogami przebiegającymi przez tereny leśne warto stosować zasadę ograniczonego zaufania. Administratorzy dróg ustawiają znaki ostrzegające o zwierzynie w miejscach, gdzie jej ruch jest intensywny. Pamiętajmy jednak, że zwierząt te znaki nie obowiązują i same wybierają drogi, którymi się poruszają.
- Zwracaj baczną uwagę na pobocza – mogą znajdować się tam zwierzęta chcące przejść przez drogę, Kiedy już zauważysz dzikie zwierzę przy drodze – koniecznie zwolnij. Spróbuj dać kilka ostrzeżeń, zmieniając światła z mijania na drogowe i na odwrót lub użyj sygnału dźwiękowego, Nie próbuj na siłę wyprzedzać zwierzyny, a raczej pozwól jej spokojnie przejść na drugą stronę, jeśli już jest na jezdni.
- Nie zapomnij, że zwierzęta zazwyczaj przemieszczają się w stadzie i jeśli w zasięgu wzroku pojawi się np. jedna sarna czy dzik, można się spodziewać kilku innych.
- Jeżeli dojdzie już do kolizji z dzikim zwierzęciem powinniśmy pamiętać o właściwym postępowaniu. Przede wszystkim należy zabezpieczyć miejsce kolizji – włączyć światła awaryjne i wystawić trójkąt. Jeśli są osoby ranne, powinniśmy niezwłocznie udzielić im pomocy i zawiadomić odpowiednie służby pomocowe: pogotowie i policję. Pamiętajmy również, aby nie zabierać potrąconego czy też martwego zwierzęcia ani go nie dotykać – może mieć wściekliznę lub nagle zaatakować.
- Dostosuj prędkość do panujących warunków – przyczyną zdarzeń drogowych z udziałem dzikich zwierząt jest przeważnie nadmierna prędkość, która ogranicza możliwości manewru w przypadku pojawienia się zwierzęcia na drodze oraz zwiększa dystans potrzebny do zatrzymania rozpędzonego auta.
fot. KPP Złotów