Kwalifikacja wojskowa w powiecie pilskim
16.05.2023 Autor:
Artur Maras
Obowiązkowej służby wojskowej nie ma w Polsce już od 14 lat. Kwalifikacja więc to czysta formalność. Większość badanych chciałaby dostać na komisji kategorię A.
Przed komisją stają przede wszystkim mężczyźni urodzeni w 2004 roku oraz osoby starsze, które z różnych powodów jeszcze nie przechodziły kwalifikacji. Za niestawienie się przed orzecznikami grozi kara grzywny, a nawet doprowadzenie przez policję.
Kultowa książeczka wojskowa odchodzi w tym roku do lamusa.
- To jest nowość od tego roku nie wydajemy już książeczek wojskowych. Zamiast tego kandydaci dostają zaświadczenie. Nie muszą już przynosić zdjęcia, tak jak to było w latach poprzednich - tłumaczy por. Paweł Ostrowicki z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Pile.
To nie koniec zmian. Poborowi stający przed komisją, muszą także od tego roku obowiązkowo przejść badania psychologiczne.
- Ankieta sprawdza generalnie funkcjonowanie na co dzień. Radzenie sobie ze stresem. Kwestie myśli samobójczych, samouszkodzeń, okaleczeń, ewentualnych przeżytych traum oraz czy mieli styczność z alkoholem oraz z innymi substancjami psychotropowymi - mówi Paulina Piwkowska-Stadnik, psycholog.
Jeśli wynik jest pozytywny, można udać się na badania lekarskie. Tam lekarze oceniają ogólny stan zdrowia, po którym przypisywana jest kategoria wojskowa od A do E. Ostatnia oznacza trwałą i całkowitą niezdolność do czynnej służby wojskowej. Ponad 80 proc. poborowych otrzymuje kategorie A. Kwalifikacja wojskowa w naszym regionie zakończy się w wakacje.
- Jeśli chodzi o powiat pilski to kwalifikacje trwają 23 czerwca, natomiast jeśli chodzi o ten rejon Wielkopolski, to zgodnie z obwieszczeniem wojewody do 21 lipca - dodaje por. Paweł Ostrowicki.
W całej Polsce przed komisjami wojskowymi stanie około 230 tys. młodych mężczyzn, ale nie tylko. Wezwanie mogą otrzymać także studentki medycyny czy innych kierunków studiów potrzebnych armii.