W stosunku do ostatniego badania aż o 5 procent wzrósł odsetek badanych, którzy uważają, że Polska jest bezpiecznym krajem. Centrum Badania Opinii Społecznej przeprowadziło w kwietniu tego roku badanie na temat bezpieczeństwa – zarówno w skali kraju, jak i w okolicy miejsca zamieszkania – oraz zagrożenia przestępczością. Badanie zrealizowano na reprezentatywnej losowej próbie dorosłych Polaków.
Zdecydowana większość Polaków, bo 88 proc. uważa, że Polska jest krajem bezpiecznym. Mniej niż co dziesiąty ma przeciwne zdanie (9 proc), a 3 proc. nie ma opinii na ten temat. W stosunku do ubiegłego roku obserwujemy wzrost poczucia bezpieczeństwa Polaków. O 5 punktów procentowych zwiększył się odsetek uważających Polskę za kraj bezpieczny, a o 4 punkty zmalał udział będących przeciwnego zdania w tej sprawie. Aktualne oceny są bliskie tym z lat 2017 i 2019, kiedy niemal 90 procent badanych uważało Polskę za kraj bezpieczny.
Poczucie bezpieczeństwa w najbliższej okolicy badanych jest niemal powszechne. W tym roku 96 proc. pytanych odpowiedziało, że miejsce, w którym mieszkają (dzielnica, osiedle, wieś), można nazwać bezpiecznym i spokojnym, a tylko trzy osoby na sto były przeciwnego zdania.
Nieco więcej niż co trzeci badany – 36 proc., obawia się, że może stać się ofiarą przestępstwa, w tym tylko 3 proc. boi się tego bardzo. Większość Polaków, bo aż 61 procent nie wyraża takich obaw. Ponad cztery piąte Polaków w ciągu ostatnich pięciu lat nie padło ofiarą żadnego przestępstwa. Wśród pozostałych najwięcej doświadczyło kradzieży – 12 procent.
W stosunku do ubiegłego roku wzrosło przekonanie, że Polska jest krajem, w którym żyje się bezpiecznie. Zmalało poczucie zagrożenia przestępczością wśród badanych i obawy, że ktoś z ich najbliższej rodziny może paść ofiarą przestępstwa. O ile w dwóch poprzednich latach nad brakiem obaw przeważało umiarkowane poczucie zagrożenia przestępczością, to w tym roku proporcje odwróciły się i znów (tak jak w latach 2016–2019) odsetek ankietowanych, którzy nie martwią się o bezpieczeństwo własne i swoich najbliższych, jest większy niż obawiających się.
W drugim roku wojny toczącej się za naszą wschodnią granicą, poczucie bezpieczeństwa Polaków jest bardzo wysokie, przynajmniej jeśli chodzi o zagrożenia wewnętrzne, a w odniesieniu do najbliższej okolicy – niemal powszechne.
Źródło: policja.pl/CBOS