Kradzieże z włamaniem pociągają za sobą nie tylko straty materialne, ale bardzo często wiążą się też z utratą poczucia bezpieczeństwa. Zdaniem psychologów ofiary włamań mogą doświadczać stanów lękowych, cierpieć na bezsenność i bóle głowy. Skutki psychologiczne są niekiedy poważniejsze niż utrata kosztowności.
Co zatem zrobić, aby nie dać szans włamywaczom?
Warto zainwestować w atestowane zamki w drzwiach, zewnętrzne oświetlenie z czujnikiem ruchu, okna antywłamaniowe oraz inteligentne oświetlenie wewnętrzne. Na bezpieczeństwie nie warto oszczędzać – radzą policjanci.
Zastosujmy się również do poniższych wskazówek:
- przed wyjazdem na urlop poprośmy sąsiada lub inną zaufaną osobę o to, żeby podczas naszej nieobecności zaopiekował się domem/mieszkaniem, zabrał ze skrzynki pocztowej przychodzącą korespondencję i ulotki,
- nigdy nie zostawiajmy kluczy np. pod wycieraczką czy doniczką,
- pamiętajmy, żeby za każdym razem, kiedy wychodzimy z domu zamykać drzwi i okna (również te piwniczne i dachowe).
Na bezpieczeństwie nie warto oszczędzać, więc dobrą inwestycją będą solidne drzwi antywłamaniowe, wzmocnione rolety zewnętrzne, dodatkowe zabezpieczenia okien, atestowane zamki renomowanych firm, alarm połączony z monitoringiem, czujniki ruchu i oświetlenie terenu oraz balkonu.
Pamiętajmy też, że media społecznościowe mogą być źródłem informacji dla złodzieja. Aby uniknąć przykrych niespodzianek, zdjęcia oraz relacje z wakacji zamieszczajmy w nich dopiero po powrocie z wyjazdu. Rozwaga przyda się też podczas publikowania w social mediach zdjęć z wnętrza mieszkania czy domu, z cennymi rzeczami w tle. Mogą one być dla złodzieja sygnałem, że w tym miejscu jest co ukraść.
Nie dajmy szans włamywaczom – apelują organizatorzy akcji.
fot. Biuro Prewencji KGP