Każdy właściciel firmy, kierownik, czy manager powinien zdawać sobie sprawę z tego, jak ważne jest zarządzanie. Obejmuje ono szereg procesów, a im bardziej zaawansowana i rozbudowana struktura firmy, tym zarządzanie staje się większym wyzwaniem. Z pomocą przychodzi technologia i specjalistyczne oprogramowania jak ERP.
Rozwiązania informatyczne wspierają nas właściwie w każdym obszarze działalności. Usprawniają wykonywanie obowiązków, pozwalają uniknąć błędów i zwiększają wygodę. Firmy szukające czegoś, co pomoże w zarządzaniu, stawiają na systemy ERP. To rewelacyjne rozwiązanie, jakie znajdzie swoje zastosowanie w każdym przedsiębiorstwie, niezależnie od tego, w jakiej działa branży.
Czym charakteryzuje się system ERP?
Zanim przejdziemy do tego, w jaki sposób wybrać oprogramowania najpełniej wspierające działalność firmy, zastanówmy się nad tym, czym się ono charakteryzuje. ERP jest oprogramowaniem powstałym do kompleksowego zarządzania przedsiębiorstwem. Jego najważniejszą cechą jest to, że praca odbywa się na zintegrowanej bazie danych. Kolejne działy firmy wprowadzają dane do jednej bazy, dzięki czemu w czasie rzeczywistym widzą je pracownicy pozostałych komórek. Systemy ERP przemyślano w taki sposób, by pozwalały na dużą automatyzację. Poza tym taka konstrukcja skraca łańcuch komunikacyjny, poprawia się przepływ informacji, zwiększa efektywność i wydajność. Dawniej o systemie ERP myślały głównie duże firmy, jednak teraz wdraża się je także w mniejszych organizacjach. Przekrój dostępnych rozwiązań i możliwość dopasowania pozwala dobrać rozwiązanie do każdej firmy. Więcej o systemach ERP przeczytać można na stronie https://www.enova.pl/co-to-jest-erp/. A jak wybrać program, który spełni oczekiwania?
Wybieramy system ERP
Wdrożenie systemu ERP jest procesem, do którego trzeba się dobrze przygotować i zaplanować. Im więcej kwestii się przemyśli, tym łatwiej będzie wybrać idealne oprogramowanie. Podjęcie decyzji o wdrożeniu systemu ERP to dopiero połowa sukcesu. Należy sprecyzować, z jakich modułów będzie się składał i jakie będą w nich funkcje. W tym celu najlepiej zaangażować we wdrożenie kluczowych pracowników wszystkich działów firmy. To oni najlepiej wiedzą, czego wymaga ich praca. Ważne jest też jasne sprecyzowanie celów przedsiębiorstwa, jakich realizację ma wspierać system ERP.
Przeglądając poszczególne oferty, należy spojrzeć na to, czy system jest elastyczny, to znaczy, czy pozwala na rozbudowę lub zmiany w przyszłości. Nie zawsze można przewidzieć, w jakim kierunku będzie zmierzać rozwój firmy. Być może za jakiś czas konieczny bądź opłacalny będzie inny kierunek działalności.
Dobry system ERP powinien funkcjonować z programami, z jakimi już się w firmie korzysta i dać możliwość integracji. Liczy się również możliwość automatyzacji wielu procesów, czy opcja pracy zdalnej. Patrzymy też na interfejs, który ma być czytelny i wygodny w użytkowaniu. Dobrze, by było dostępne demo takiego oprogramowania, dzięki czemu można podstawowe funkcjonalności przetestować. Pozwala na to na przykład enova365, to jeden z systemów ERP, po które sięgają przedsiębiorcy z różnych branż, można go modyfikować, a przed wdrożeniem wypróbować demo.