Są grzyby, są wakacje - życzymy udanych zbiorów i przypominamy podstawowe zasady, abyście uniknęli kłopotów. Najważniejsza zasada to zbierać tylko te grzyby, które się zna. pic.twitter.com/tngITXDCWu
— Lasy Państwowe (@LPanstwowe) July 10, 2023
-Pamiętajcie! Zawsze zbierajcie tylko te grzyby, które znacie. Najlepiej pokazać swoje zbiory innemu doświadczonemu grzybiarzowi - przekazano. Leśnicy radzą też, żeby nie schylać się po te nadgryzione, nasiąknięte wodą, zaczerwienione czy zapleśniałe. Nie jest prawdą, że wszystkie nadgryzione grzyby są jadalne, bo np. ślimaki chętnie żerują na muchomorach czerwonych.
- Zbieraj grzyby do wiklinowego koszyka lub łubianki, nigdy do reklamówki - czytamy. Leśnicy obalają również kilka mitów. -To nieprawda, że wszystkie trujące grzyby surowe mają piekący, gorzki smak. Najsilniej trujący muchomor zielonawy (sromotnikowy) ma łagodny - napisano. Dodano, że nieprawdą jest, iż kilkukrotne gotowanie pozbawia grzyby toksyn.
A co zrobić w przypadku zatrucia? Należy wywołać wymioty i zabezpieczyć wydaloną treść, żeby pokazać ją lekarzowi. Konieczna jest błyskawiczna wizyta w najbliższym szpitalu. Leśnicy przypominają także, że dzieci do siódmego roku życia nie powinny w ogóle jeść grzybów.
fot. pixabay