Uczcili 116. rocznicę urodzin Tekli Anny Budnowskiej

13.07.2023   Autor: Kamil Kończewski
1494---153
Pilanie i zaproszeni goście z całej Polski uczcili 116. rocznicę urodzin siostry zakonnej Tekli Anny Budnowskiej. To pierwsza pilanka odznaczona medalem “Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”. Ocaliła ponad 100 dzieci w czasie wojny, w tym 26 pochodzenia żydowskiego. Teraz w swym rodzinnym mieście, oprócz parku, doczekała się symbolicznego pomnika i okolicznościowego dębu.

Tekla Anna Budnowska urodziła się w Pile 7 lipca 1907 roku. Była córką Józefa Budnowskiego, działacza niepodległościowego, współtwórcy chóru “Halka” oraz członka Rady Ludowej, organizacji walczącej o niepodległość Piły w czasie I wojny światowej i Powstania Wielkopolskiego.

– Dla nas to duma. Nie będziemy ukrywać, ale jest to rodzina zasłużona dla Polski, dla ojczyzny. Bo mottem tej rodziny były słowa: Bóg, Pokój i Ojczyzna – mówi Łucja Budnowska, bratanica siostry Tekli Anny Budnowskiej.

Już w dzieciństwie Tekla Anna Budnowska kierowała się empatią i miłością bliźniego. A jako nastolatka miała sprecyzowany plan na swoje dalsze dorosłe życie.



W roku 1925 wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi w Warszawie. Tam była nauczycielką oraz wychowawczynią. W roku 1935 trafia do szkoły klasztornej w Łomnej w Ukrainie. Trzy lata później pełni tam już funkcję dyrektora. W 1943 roku, w związku z represjami ukraińskich nacjonalistów, wraz ze swoimi podopiecznymi ucieka do Warszawy. Rok później życie w okupowanej stolicy zmienia się w koszmar walk powstańczych. Aby ocalić bezbronne dzieci postanawia ponownie uciekać.
– Dzięki matce Tekli, która poprosiła o pomoc sztab wojskowy niemiecki. Ponieważ świetnie mówiła po niemiecku. Po prostu poszła, prosiła, błagała, że ona musi te dzieci ocalić – wspomina Krystyna Wójtowicz, ocalona przez siostrę Budnowską.

Tekla Anna Budnowska uchroniła od niechybnej śmierci ponad 100 dzieci, w tym 26 pochodzenia żydowskiego. Jednocześnie sama pozostając zawsze w cieniu, na drugim planie.

– To była bardzo skromna osoba, która o sobie nie mówiła. Która nie podniosła nigdy głosu. Była cicha, spokojna, zrównoważona. Jak szła, to płynęła. Ten krok jej był taki posuwisty, jedwabisty można powiedzieć – mówi siostra Teresa Antonietta Frącek, archiwistka i historyczka, która znała siostrę Teklę ponad 20 lat.

Po wojnie Tekla Anna Budnowska, od 1948 do 1972 roku, pracowała w Brazylii. Tam między innymi zakładała szpitale, szkoły i domy spokojnej starości. Po powrocie do Polski została Przełożoną Generalną Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi i pełniła tę funkcję do 1984 roku.

– Całe jej życie jest dla nas przykładem dla kolejnych pokoleń – wierności, pracowitości i odczytywania wyzwań współczesności – mówi siostra Małgorzata Burek, Przełożona Generalna Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi.

Tekla Anna Budnowska jest pierwszą pilanką, odznaczoną medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”, ustanowionym w 1963 roku przez Instytut Yad Vashem w Jerozolimie. Tekla Anna Budnowska zmarła 17 marca 1993 roku w Warszawie.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group