Co zrobić z odpadami po remoncie?

14.07.2023   Autor: Redakcja
1211---468
Wiele osób wykorzystuje okres letnich urlopów na wykonanie remontu w domu lub mieszkaniu: od drobnego malowania po większe prace, związane na przykład ze skuwaniem płytek, kuciem ścian czy wymianą wyposażenia. Przypominamy, że odpadów poremontowych nie można wyrzucać do altany śmietnikowej.

– Najlepiej już na etapie planowania remontu warto pomyśleć co zrobić, by powstałe podczas prac odpady zostały prawidłowo zagospodarowane. Pozwoli to uniknąć niepotrzebnych nerwów i stresu, że zostaniemy z problemem, którego nie przewidzieliśmy i nie wkalkulowaliśmy w koszty – radzi Dorota Bonzel, spec. ds. informacji, edukacji ekologicznej i gospodarki odpadami w Biurze Związku Międzygminnego „Pilski Region Gospodarki Odpadami Komunalnymi”.

Jeżeli wykonanie prac w domu zlecamy firmie remontowej, warto dopytać czy w zaproponowaną cenę jest wliczony odbiór i zagospodarowanie odpadów poremontowych. Może się okazać, że firma nie będzie chciała się tym zająć. Co wtedy? W takiej sytuacji jesteśmy zobowiązani do wynajęcia kontenera od firmy świadczącej tego typu usługi.

Gdy własnymi siłami wykonujemy drobny remont, wtedy odpady można oddać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Należy jednak pamiętać, że na niektóre rodzaje odpadów obowiązują limity: w roku kalendarzowym gospodarstwo domowe może oddać 200 kilogramów odpadów poremontowych i gruzu oraz 300 kilogramów odpadów wielkogabarytowych (limitowane są także opony: 5 sztuk opon dla gospodarstw domowych liczących do 6 osób, 10 sztuk opon dla gospodarstw domowych liczących 7 i więcej osób).
Limity nie zostały wprowadzone, żeby utrudniać życie mieszkańcom, ale żeby nie dopuścić do sytuacji, że do PSZOK-u na koszt mieszkańców będą trafiały odpady z działalności gospodarczej – wyjaśnia Dorota Bonzel.

Oprócz dużych odpadów poremontowych, takich jak na przykład gruz, płytki, stolarka okienna i drzwiowa, brodzik czy wanna, do PSZOK-u powinny trafić również puszki po farbach, lakierach czy opakowania po rozpuszczalnikach.

Wszystkie informacje na temat PSZOK-ów działających na terenie Związku Międzygminnego „PRGOK” można znaleźć na stronie internetowej www.prgok.pl.

fot. PRGOK

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group